Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 11-03-09, 01:36
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Άλλος ένας Σαπουνάς, γίνεται ...έδεσμα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παράξενο δεν είναι πως δεν διώκετε ο ψαράς (δεν θα είχε και νόημα) άλλα το ότι επιτρέπετε η εμπορία του θηράματος.
Αυτό είναι και το δικό μου σκεπτικό
Φυσικά και είναι παράλογο να διώκεται ο ψαράς (εκτός αν μπορούσε να έχει επιλεκτικά αλιευτικά εργαλεία και δεν το έκανε) πράγμα που μάλλον δεν ισχύει για ένα ψάρι τέτοιου μεγέθους.

Αντίθετα η απαγόρευση της εμπορίας, θα μπορούσε να αποτρέψει αυτούς που ψαρεύουν πρώτα πληροφορίες και μετά σπεύδουν επι τόπου να κυνηγήσουν σαπουνάδες

Επίσης με ενοχλεί αφάνταστα όταν οι δημοσιογράφοι (του κώλου) χρησιμοποιούν μια τέτοια είδηση μόνο για να διανθίσουν το υπόλοιπο αισχρό ειδησιολόγιό τους, με κάποιο "παράξενο της φύσης" που διασκεδάζει τους αναγνώστες τους, σχολιάζοντας μόνο το μέγεθος του ψαριού ή ότι θα καταλήξει στο πιάτο μας, χωρίς να προσπαθούν να ξεστραβωθούν λίγο οι ίδιοι και να ενημερώσουν πιο υπεύθυνα ότι είναι εντελώς ακίνδυνο και προστατευόμενο είδος, κλπ.
(ξέρω... ξέρω... ζητάω πολλά. Το είδος των υπεύθυνων και αξιόπιστων δημοσιογράφων δεν είναι απλά υπό απειλή, έχει εκλείψει από καιρό )

Όσο για τα περί προστασίας, αυτό που κατάλαβα είναι ότι τελικά το είδος είναι προστατευόμενο για όλους τους άλλους (Ευρώπη και διεθνώς) εκτός από εμάς. Δεν έχει θεσπιστεί νόμος προστασίας του είδους στην Ελλάδα Μπανανία...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 11-03-09 στις 13:30.
Απάντηση με παράθεση