Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 04-01-10, 15:18
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Παιδιά φυσικά και είναι Αμερικανιά made in Hollywood με ότι αυτό συνεπάγεται… OK έπεσε πολύ χρήμα, εννοείται ότι πρωταρχικός σκοπός είναι το κέρδος και η φήμη, δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν οι καλοί και οι κακοί (εδώ θα συμφωνήσω με τον geogeo), οι πεζοναύτες (έλεος!), το happy end

ΑΛΛΑ δεν μπορούμε παρά να είμαστε χαρούμενοι που επιτέλους μία ταινία τέτοιου βεληνεκούς που θα την παρακολουθήσουν πολλά εκατομμύρια κόσμου και κοσμάκη (κάθε καρυδιάς καρύδι) από όλο τον κόσμο, προβάλει και κάτι παραπάνω από τη κλασσική Hollywood-ιανή συνταγή. Πόσο μάλλον λοιπόν όταν αυτό το κάτι παραπάνω περιλαμβάνει αυτά που έγραψα στο αρχικό μου μήνυμα.

Ελίνα κι εγώ τρελάθηκα με τους χερσαίους Σπειρογράφους και το βιοφωτισμό των φυτών! Και εννοείται ότι αμέσως γύρισα στους φίλους μου και τους είπα ότι αυτό που έβλεπαν στην οθόνη υπάρχει πραγματικά μέσα στη θάλασσα.

Μαρία (σε ευχαριστώ για τις ευχές! ) κι εγώ ανυπομονούσα να δω μια βουτίτσα του toruk στη θάλασσα όταν πετούσε πάνω από τα τεράστια κύματα που έσπαγαν με δύναμη στις βραχώδεις ακτές της Πανδώρας. Ακριβώς το ίδιο έλεγα… αν ήταν έτσι η στεριά τότε πώς να ήταν ο υποθαλάσσιος κόσμος! Πάντως θα ήταν πολύ σπαστικό να σου υπενθυμίζει συνέχεια κάποιος ότι όλα αυτά δεν είναι αληθινά.

Γιάννη ανυπομονώ για το OCEANS! Όμως μπορεί το OCEANS να τραβήξει πάααρα πολύ κόσμο στις αίθουσες αλλά να μην ξεχνάμε ότι είναι ένα εκπληκτικό ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ σε αντίθεση με το AVATAR που είναι μία ταινία επιστημονικής φαντασίας και δράσης με υπογραφή Hollywood. Συνεπώς απευθύνονται σε διαφορετικά target group και νομίζω πως αυτό πρέπει να μας ευχαριστεί… Δηλαδή το OCEANS θα το παρακολουθήσει κατά κύριο λόγο (όχι αποκλειστικά) ένα περισσότερο 'περιβαλλοντικά ευαισθητοποιημένο' κοινό ενώ το AVATAR θα τραβήξει ΚΑΙ ανθρώπους που ενδεχομένως να μην πλήρωναν ποτέ για να δουν ένα ντοκιμαντέρ τύπου OCEANS στη μεγάλη οθόνη. Βέβαια δεν περιμένω να κατανοήσει όλα τα παραπάνω μηνύματα το εν λόγω κοινό αλλά κέρδος θα είναι αν έστω και λίγοι προβληματιστούν…

Ετοιμάστε τις κοτσίδες λοιπόν και ενωθείτε με τη Γαία!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 05-01-10 στις 16:57.
Απάντηση με παράθεση