Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 29-06-09, 22:58
nmoiras nmoiras is offline
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σε συμβουλέψω να ενημερώνεσαι καλύτερα πριν μιλήσεις, το οφείλεις στον εαυτό σου ως περιβαλλοντολόγος...
Αγαπητέ την ενημέρωση μου την οφείλω στην ανακοίνωση σας και το σαιτ της greenpeace. Πως αλλιώς θα μπορούσα να το μάθω;... Εσύ πάντως φαίνεται πως είσαι ( καλύτερα ενημερωμένος για μένα από κάπου. Για όσο καιρό πάντως με φιλοξενείτε στο φόρουμ σας θα μου επιτρέψεις ωστόσο φαντάζομαι να έχω την άποψη μου και να την λέω.

Πάντως μια και το είπες και μόνος σου ότι είναι μέρος της δουλειάς μου αυτά τα πράγματα θα μου επιτρέψεις να τα αντιμετωπίσω με τη σοβαρότητα που οφείλω και να μην μπλεχτώ σε αντιπαράθεση μαζί σου.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, η καταγραφή του βυθού της Γυάρου έχει ως απώτερο στόχο την ανακήρυξη της περιοχής σε ζώνη υψηλής προστασίας (no take zone) - πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα ψαρεύουν ούτε οι παράκτιοι.

Η πρωτοτυπία της όλης ιστορίας είναι ότι για πρώτη φορά μια τέτοια προσπάθεια ξεκινάει από τους ίδιους τους ψαράδες, αφού η ίδια η ομοσπονδία τους πρότεινε πρώτη να κλείσει αυτή η περιοχή ακόμα και σε αυτούς.... (Πρωτοτυπία για τα ελληνικά δεδομένα βεβαίως-βεβαίως, αφού στη θεωρία -όπως σίγουρα γνωρίζεις- όλες οι προσπάθειες για την προστασία φυσικών περιοχών, μόνο έτσι νοείται να ξεκινάνε)

Με την ευκαιρία, αναρωτιέμαι τι θα έλεγαν οι ψαροτουφεκάδες αν τους ρώταγε κανείς τη δική τους διάθεση για εθελοντική απομάκρυνση από αυτή ή οποιαδήποτε άλλη περιοχή....

Μαρία η Γυάρος από όσο γνωρίζω είναι ούτως ή άλλως απαγορευμένη περιοχή για τους ψαροντουφεκάδες οπότε πραγματικά δεν έχουν (με) κίνητρο. Γενικά μιλώντας πάντως αν προταθεί να απαγορευτεί το ψαροντούφεκο (και φαντάζομαι και η αυτόνομη αφού πρακτικά το ίδιο πράγμα είναι σε σχέση με την επίπτωση ως προς την ποσειδωνία) σε μια περιοχή μόνο ασχετοσύνη θα δείξει αυτού που το λέει.

Το πραγματικά εντυπωσιακό στην υπόθεση αυτή δεν είναι ότι οι επαγγελματίες για να εξυπηρετήσουν τη δική τους ατζέντα (η οποία προφανώς περιλαμβάνει την απομάκρυνση των ερασιτεχνών αλλά και κάποιων συρόμενων) προτείνουν την ανακήρυξη σε πάρκο για όλους πλην αυτών.

Το εντυπωσιακό εδώ είναι ότι μια σοβαρή ΜΚΟ όπως η greenpeace έρχεται σε συννενόηση μαζί τους με απώτερο σκοπό τι;

Να κηρυχτούν οι βόρειες κυκλάδες πάρκο όπου θα ψαρεύουν οι επαγγελματίες;

Τι άλλο θα απαγορευτεί;....η διέλευση σκαφών αναψυχής;...η ερασιτεχνική αλιεία;..... το μπάνιο;

Αν λάβουμε ως δεδομένο ότι τα συρόμενα δεν επιτρέπονται ρηχότερα των 50μ και η παρούσια της ποσειδωνίας είναι κυρίως ρηχότερα ποια είναι η κύρια (θαλασσινή) δραστηριότητα που την επηρεάζει;.....

Ο δρόμος για να ανακηρυχθεί μια περιοχή προστατευόμενη είναι γνωστός και Νομοθετικά θεσπισμένος με το Ν.1650/86 και τα Νομοθετήματα που τον πλαισιώνουν. Πρέπει να εκπονηθεί Ειδική περιβαλλοντική Μελέτη (από μελετητές όχι χομπίστες) και να ακολουθηθεί μια διαδικασία...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nmoiras : 29-06-09 στις 23:02.
Απάντηση με παράθεση