Θέμα: Open Water Diver
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 05-07-07, 10:58
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Open Water Diver

Κοιτάζοντας λίγο πίσω στις ημέρες που κάνατε το σχολείο Open Water, κατά πόσο νομίζετε ότι σας προετοίμασε κατάλληλα να βγείτε και να κάνετε βουτιές;;

το σιγουρο ειναι οτι με 6-7 βουτιες που εκανα δεν θα ενιωθα ανετος να βγω και να κανω βουτιες μονος μου !
Παντα ακομα και τωρα ( που η εμπειρια μου ειναι και την θεωρω ακομα μικρη - 50 βουτιες ) βουταω με ατομο εμπειροτερο απο εμενα..
την μονη βουτια που εκανα με ατομο του ιδιου επιπεδου με εμενα μονοι μας. ηταν πριν 3 εβδομαδες και δεν κατεβηκαμε κατω απο 8 μετρα !

κάνατε βουτιά από σκάφος ή όλες ήταν από την παραλία (λιμανάκια πχ);;

εκτος του πρωτο μαθηματος, ολα τα αλλα ηταν απο σκαφος...

βγάλατε την μάσκα σας ενώ κολυμπούσατε για να την καθαρίσετε ή έπρεπε να καθήσετε στον πυθμένα της θάλασσας;

Εβγαλα την μάσκα για καθαρισμό όσο κολυμπούσα... (αλλά και στον πυθμένα...)...γενικα με την μασκα ποτε δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα και την εβγαζα-εβαζα ανετοτατα παντου !


Πιστεύετε ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να σου δίνει μόνο τα ελάχιστα;

νομίζω πως ναι πρέπει να σου δίνει τα ελάχιστα , αλλα και τα απαραιτητα για τις βουτιες που σου επιτρεπει να κανεις ( <18μ)....
προσωπικα, θα προχωρησω μονο και μονο για ψυχολογικους λογους στο 2ο επιπεδο....αλλα, για εμενα η βουτιες μου αρεσουν να ειναι σε ενα τετοιο βαθος που να νιωθω εγω ανετα....
και αυτο ειναι γυρω στα 15 μετρα !
οταν κατεβαινω βαθυτερα, και το dive computer μου γραφει >25 μετρα ...αγχωνομαι....οποτε.......μεχρ ι εκει που μου αρεσει, για να συνεχισει να μου αρεσει !!
αυτο που πραγματικα θα ηθελα να ειχα διδαχθει στο πρωτο αστερι ειναι μαθηματα με την πυξιδα underwater....προσανατολισμος .....εκει χανω τελειως την μπαλα !


επισης ενα αλλο προβλημα που πρεπει να αποβαλω ειναι οταν δεν βλεπω τον βυθο.....αγχωνομαι παλι....δηλαδη......οταν κανω καταδυση στα 15-20 μετρα περιπου σε εναν υποβρυχιο τοιχο, και ξερω οτι απο κατω μου ειναι -80......εκει αγχωνομαι .!!!
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yannis : 05-07-07 στις 11:03.
Απάντηση με παράθεση