Θέμα: Stroke test
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 14-06-08, 23:18
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν Νίκο, όχι πληθυντικοί.

Έγραψες κάτι πολύ ακραίο και αν και σεβαστό καθότι είναι η προσωπική σου άποψη, και έχεις το δικαίωμα να την εκφράζεις, δεν νομίζω να είναι πρέπον για ένα τέτοιο φόρουμ και εν πάσει περιπτώσι (πώς γράφεται ρε αυτό?) δείχνει ότι έχεις ένα στυλ προκατάληψης και μια τάση να ισοπεδώνεις καταστάσεις. Επομένως να περιμένεις και την απάντηση και μην εξεπλήσσεσαι! Αυτό θα το εξηγήσω με απλά ελληνικά για να μη παρεξηγηθώ. Έγραψες λοιπόν:

"Το ειρωνικό ύφος σου, στο παρακάτω και σε όλα γενικά τα posts σου έρχεται σε αντίθεση με την παράκλησή σου να σε φωτίσουμε..."

Ποιός λογικός άνθρωπος δέχεται αδιαμαρτύρητα αυτό το ισωπεδωτικό σχόλιο?
Αυτός που καταλαβαίνει οτι οι άλλοι ίσως δεν γουστάρουν να τους κοροϊδεύουν λεγοντάς τους superman

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ότι αφορά τώρα τα σχόλια σου πάνω στο pm μάλλον θα θεώρησες ότι θα έχεις κάποιο όφελος με το να αναφερθείς σε αυτό δημοσίως. Είναι μια επιλογή που δείχνει κάτι νομίζω.
Αναφέρθηκα μόνο σε αυτό που συμφωνώ. Τα λιγότερο ''λεπτά'' σου σχόλια τα άφησα στο pm. Άρα νομίζεις λάθος.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού το θέλεις δημοσίως ας το πάμε δημοσίως λοιπόν.

Δεν έχεις καταλάβει ένα πράγμα νομίζω. Δεν σχολιάζω ούτε τον τρόπο που βουτάτε ούτε με ενοχλεί να κολυμπάτε δίπλα μου αλλά ούτε και να στηρίζετε τις απόψεις σας (εσείς οι GUE DIR δηλαδή) Εκείνο ρε άνθρωπέ μου, που δεν μπορεί να το χωρέσει η δική μου ιδιοσυγκρασία είναι το πώς αυτή η ιδέα σας παρουσιάζεται και προβάλλεται σε εμάς τους μη ανήκοντες στο χώρο σας (μόνοι σας έχετε περιχαρακωθεί χαρακτηρίζοντας τους άλλους stroke).
Προφανώς δεν διαβάζεις τα άλλα posts. O Yan έδωσε τον ορισμό του stroke. Προφανώς δεν αναφέρεται σε ΟΛΟΥΣ τους μη GUE. Προσπάθησε σε παρακαλώ να το καταλάβεις. Π.χ."... if somebody is taught that diving is an "every man for himself" sport, that you "can't help somebody deep," that "my gas is my gas," or "know when to leave your buddy," then that is somebody you do not want to be in the water with..." Εσύ θα ήθελες να βουτήξεις με κάποιον που σκέφτεται έτσι;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επικεφαλίδα σας είναι προκλητική (DIR).
Είναι. Γι 'αυτό και ονομάσανε τον οργανισμό GUE. Δυστυχώς ο όρος DIR αργεί να πεθάνει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γεγονός ότι κινδυνολογείτε και χαρακτηρίζετε τις εκτροπές από το δικό σας σύστημα κατάδυσης σαν ρίσκο είναι προκλητικό.
Κανείς δεν κινδυνολογεί και κανείς δεν υποστηρίζει οτι εαν δεν πάρεις πτυχίο GUE θα πνιγείς. Εάν θες my 2 cents worth, έχω περάσει από PADI, CMAS EOYDATΚ και IANTD. Βρίσκω την εκπαίδευση της GUE σαφώς ανώτερη και συμφωνώ με αυτό που πραγματικά υποστηρίζουν - κι οχι αυτό που νομίζεις - οτι βουτάς ασφαλέστερα και αποδοτικότερα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γεγονός ότι στο site της GUE κάτω από την επικεφαλίδα GUE Gear (ή κάτι τέτοιο) υπάρχει το όνομα Halcyon είναι προκλητικό ή μικροαστικό τέχνασμα (κατά το ελάχιστον) που θέλει να κατευθύνει τις αγορές των απανταχού πελατών σας. Σόρυ που μιλάω στον πληθυντικό αλλά δεν τα έχω μαζί σου αλλά με το σύστημα γενικώς.
Νομίζω και πάλι λάθος. Δεν πρόκειται για τέχνασμα, απλά ορισμένοι παίζουν μπάλα και στα σχολεία και στις πωλήσεις. Υπάρχουν παρόλα αυτά και άλλες εταιρείες με παρόμοιο, εξίσου καλό gear.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
έχετε πολλά κοινά με τη θρησκεία πάντως. Απειλείτε με πνιγμό ή με προβληματική κατάδυση τους stroke όπως η εκκλησία απειλεί με το αιώνιο πυρ τους αμαρτωλούς. Όνομάζεται τους εαυτούς σας DIR όπως ακριβώς και οι απανταχού ιμάμηδες και ιερείς κάθε θρησκείας.
Απάντησα παραπάνω, δεν χρειαζόταν το ξέσπασμα σου. Και πάλι ιμάμηδες, πυρ κτλ περιττεύουν, ελπίζω να κρατήσεις τη συζήτηση πιο χαλαρή για να συνεχίσω να απαντάω. Αλλιώς σκίσε τα ρούχα σου μόνος σου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα μόνο δεν διαφέρετε. Στο ότι τη γνώση σας δεν την μοιράζεστε και την κρατάτε για τις παρέες σας και για τις αίθουσες διδασκαλίας σας. Εδώ μοιάζετε περισσότερο με Μασωνία.
Και πάλι λάθος. Προσωπικά έχω δει περισσότερα βιντεάκια για ΟΟG scenarios της GUE παρά της PADI. Υπάρχουν fora, pdfs, sites ότι θέλεις. Γιατί λοιπόν τα λες αυτά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι που με ενοχλεί ρε Νίκο. Όχι η παρέα σου που έχει επιλέξει να βουτάει όπως βουτάει. Δεν μένετε μέχρι εκεί και αποκαλείτε όλους εμάς τους άλλους Stroke! Αν περιοριζόσουν στο να προωθείς τις απόψεις σου χωρίς χαρακτηρισμούς όλα θα ήταν πολύ καλά ίσως να μέτραγε καλύτερα αυτή η προσέγγιση για τους΄Έλληνες.
Δεν χαρακτήρισα κανέναν σαν stroke. Η παρέα μου δεν έχει κάνει τα σχολεία της GUE. Τελικά είναι θράσος, εσύ που είσαι ο μόνος που πετάει χαρακτηρισμούς να γυρνάς και να ζητάς τα ρέστα. έτσι ρε φίλε για να μην χάσουμε και την μπάλα, να ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι λέμε...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάνει ένα σχολείο Τ1 και αποκαλείς τους άλλους βλάκες επειδή έκαναν ένα λάθος υπολογισμό. Έχεις κάνει ένα σχολείο T1 και καλείς ένα course director άλλου οργανισμού να κάνει ένα σχολείο foundamentals.
Για να μην μπερδεύεσαι έχω πιστοποιήση Τrimix Diver και βουτάω από το 1994. Δεν είπα κανένα βλάκα είπα ότι έγραψε βλακείες γιατί αυτά που έγραψε είναι λάθος. Το οτι είσαι course director δεν με εντυπωσιάζει έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Εάν ποτέ σε γνωρίσω ίσως σου βγάλω το καπέλλο, έτσι όμως... Εφόσον όμως είσαι course director γιατί σου είναι δύσκολο να καταλάβεις οτι σου πρότεινα το σχολείο για να μάθεις κάτι σωστά; Btw είναι fundamentals ρε φίλε, founda είναι άλλο πράμα και σίγουρα δεν παίζει μαζί με diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάνει ένα σχολείο Τ1 και θεωρείς το γεγονός και μόνο ότι ένας άλλος φίλος έχει αναφερθεί στο RD σαν απρέπεια και σαν ενέργεια που ωθεί σε επικίνδυνες καταστάσεις. Σαν πολύ μας έχεις υποτιμήσει ρε Νίκο. θα πάρουμε λες το ποστ του Γκαλών και θα αρχίσουμε να κάνουμε RD?
Δεν το θεώρησα απρέπεια - μήπως τελικά έχεις πρόβλημα αντίληψης; Το ''όταν δεν ξέρω δεν μιλάω'', συνεχίζει και είναι η θέση μου... Δεν ξέρω εάν θα κάνεις ratio deco υπό τις οδηγίες του Galon, δεν αποκλείω όμως κάποιος να το κάνει....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Την γνώση τέλος ρε Νίκο δεν την πουλάω εγώ πλέον. Να ερωτήσεις ένα σωρό δύτες που με γνωρίζουν προσωπικά για να καταλάβεις τι εννοώ. Γι' αυτό τα παίρνω όταν μου ζητάνε να κάνω σχολείο για να με μάθουν το 1+1 = 2.
και πάλι κακώς τα παίρνεις. Δεν μαθαίνεις αριθμητική. Μαθαίνεις να βουτάς με ένα τρόπο αρκετά διαφορετικό από αυτόν που έχεις μέχρι τώρα συνηθίσει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το σχόλειο μου ήταν αν δεν το κατάλαβες επικεντρωμένο στο σλόγκαν σας DIR ως αντίποδας του stroke. Αυτά είναι γελοία πράγματα και ο κάθε σοβαρός δύτης θα γελάσει με αυτές τις μεθόδους προώθησης.
Σαφώς και είναι γελοίο, κανείς όμως δεν το χρησιμοποιεί σαν μέθοδο προώθησης. Όπως είπα το DIR είναι ένας όρος που αργεί να πεθάνει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχετε την μαγκιά να βγαίνετε με ριζοσπαστικές ιδέες και μεθόδους τουλάχιστον κάντε το με επιχειρήματα. Μην μας λέτε ότι επειδή ο κύριος Irvine κάθισε και σκέφτηκε μέσα από την εμπειρία του ότι το πέδιλο το split είναι stroke έτσι αφού το είπε ο Irvine τότε κάτι θα ξέρει.
Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι το Jetfin δουλεύει πολύ καλύτερα από το split fin. Με frog kick. Και το frog kick δουλεύει πιο καλά από άλλα kicks... Εγώ δοκίμασα και απεφάνθην... Μην είσαι παρωπιδικός, δοκίμασε και εσύ και εάν δεν σ'αρέσει κράτα το split. Αλλά το να απορίπτεις το Jetfin επειδή δεν γουστάρεις τον GI3... είσαι μάλλον δογματικός και χωρίς επιχειρήματα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Πούντες έρευνες τις στατιστικές που αποδεικνύουν τα ένα σωρό δόγματα από τα οποία είναι διάσπαρτο το GUE? Πούντες αποδείξεις ότι οι ασφαλιστικές εταιρίες σας χρεώνουν με χαμηλότερο ασφάλιστρο επειδή όπως ισχυρίζεστε το σύστημά σας είναι το πιο σωστό και ασφαλές ενώ τα άλλα είναι επικίνδυνα?
Εάν διαβάσεις στατιστικές από ατυχήματα θα δεις οτι τα περισσότερα προκλήθηκαν από κάτι στο οποίο δίνεται πολύ σoβαρή βάση στα σχολεία της GUE.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά έχω αραιώσει πολύ τα course που κάνω διότι έχω και άλλα πράγματα να κάνω. Δεν προωθώ καμία άλλη μέθοδο εκπαίδευσης και δεν λέω ότι είστε λάθος. Έχετε όμως λάθος προσέγγιση στους συν-δύτες σας, Νίκο και καλύτερα κάθείστε να σκεφτείτε λίγο σαν Έλληνες και αφήστε τις αμερικανικές αηδίες.
Μάλλον τόχεις παρεξηγήσει το θέμα... Ελπίζω να σε έπεισα. Αλλά και να μην, ξέρεις τι λένε. Opinions are like as......
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NickVas : 14-06-08 στις 23:21.
Απάντηση με παράθεση