Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 11-06-15, 19:18
Το avatar του χρήστη Πολικός
Πολικός Πολικός is offline
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Μηνύματα: 67
Απάντηση:

Δημήτρη καλησπέρα. Ως ένας από τους συγγραφείς του βιβλίου «Ναυάγια στον Ελληνικό Βυθό: Κατάδυση στην ιστορία τους» θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που μπήκες στο κόπο να το διαβάσεις και να ασκήσεις κριτική – αν και θα προτιμούσα να ήταν καλόπιστη.

Όπως και αν έχει, πιστεύω οτι θα χαρείς τώρα που θα μάθεις ότι όσα αναφέρεις περί κλοπής ιστορικής έρευνας και λογοκλοπής είναι λανθασμένα.

Αναρωτιέμαι Δημήτρη, πως μπορεί να στηριχθήκαμε στην «ιστορική έρευνα σου» και στα άρθρα σου που δημοσιεύτηκαν το 2011-2012;
Αναρωτιέμαι Δημήτρη, καθώς εμείς τα εν λόγω κείμενα του βιβλίου μας τα είχαμε ήδη παραδώσει στο Ίδρυμα Αικ. Λασκαρίδη από το 2010!

Επειδή την σύνταξη των ιστορικών κειμένων την είχα κυρίως στη δική μου ευθύνη, όπως και τη διενέργεια μεγάλου μέρους της ιστορικής έρευνας θεωρώ ότι η κακόβουλη επίθεση που πραγματοποίησες με την ανάρτηση σου εδώ σήμερα με θίγει επί προσωπικού και αναμένω να μας εξηγήσεις λοιπόν πως το 2010 πήραμε τα στοιχεία που δημοσίευσες το 2011-2012;

Γιατί να αναφέρουμε τα άρθρα σου – σώνει και καλά – όταν δεν τα λάβαμε υπόψη ως βιβλιογραφία; Ακόμη και αν, σε ένα φανταστικό κόσμο, είχαν προηγηθεί, δυστυχώς τα άρθρα σου είχαν κενά, λάθη και τραγικές αστοχίες οπότε προσωπικά δεν θα μπορούσα να στηριχθώ ποτέ σε αυτά. Εξάλλου σου είναι γνωστό ότι σε έχω διορθώσει πολλές φορές για αυτά τα λάθη σου τόσο με ανταλλαγή e-mail όσο και δημοσίως σε διάφορα φόρα.

Επίσης, αναφορικά με το ιστορικό του ΑΘΗΝΑ για το οποίο είχες και εσύ – όπως και εγώ και άλλοι – γράψει πριν το 2010 στο shipfriends.gr, αναρωτιέμαι γιατί ψεύδεσαι όταν γράφεις ότι δεν αναφερθήκαμε στην ιστοσελίδα αυτή. Τη βιβλιογραφία του βιβλίου μας την κοίταξες Δημήτρη; Όχι ότι οι εν λόγω αναρτήσεις πρόσφεραν κάτι που δεν ήταν ήδη γνωστό από δεκαετίες και καταγεγραμμένο σε επίσημα αρχεία και στη διεθνή βιβλιογραφία, αλλά τιμής ένεκεν θεωρήσαμε καλό να αναφερθεί.

Τέλος, αναφορικά με την έρευνα σου για το Burdigala, ουδεμία σχέση έχει το κείμενο που είχες αναρτήσεις πριν το 2010 στο διαδύκτιο με όσα έγραψα, βασιζόμενος κυρίως σε πηγές που προφανώς δεν έχεις υπόψη σου και τις οποίες δεν αναφέρεις στη βιβλιογραφία σου. Δέχομαι ωστόσο ότι ήταν παράλειψη να μην αναφερθεί το όνομα της καταδυτικής ομάδας που πρώτη έφθασε στο ναυάγιο. Αν υπάρξει δεύτερη έκδοση θα φροντίσουμε να συμπληρωθεί.

Δεν θα κουράσω τους φίλους στο φόρουμ, ούτε θα καταχραστώ τη φιλοξενία τους. Ελπίζω ότι με βάση τα «νέα δεδομένα» που έχεις τώρα υπόψη σου θα ανακαλέσεις δημοσίως τους απαράδεκτους ισχυρισμούς σου. Διαφορετικά Δημήτρη – παρότι δεν πετάω τα λεφτά μου σε ανοησίες– θα αναγκαστώ να υπερασπιστώ την τιμή και την υπόληψη μου με νομικά μέσα ενάντια σε όποιον παράγει ή αναπαράγει τέτοιες ύβρεις και συκοφαντίες.

- Απευθυνόμενος στην ομάδα διοίκησης του φόρουμ, αναρωτιέμαι δημοσίως αν συμφωνεί με τον υβριστικό τίτλο που επέλεξε ο Δημήτρης για να εκφράσει τις απόψεις του. Αναμένω με ενδιαφέρον την τοποθέτηση σας.

Υ.Σ. Εγκυκλοπαιδικά Δημήτρη, η σωστή θέση του ναυαγίου του Burdigala έχει αποτυπωθεί στη διεθνή βιβλιογραφία και προτού καταδυθεί σε αυτό η ομάδα στην οποία συμμετείχες.
Επίσης, η θέση του ναυαγίου του ΑΘΗΝΑ και η ταυτοποίηση του με το Rafiah είναι από δεκαετίες γνωστές οπότε δεν ισχύει η φράση σου «γεγονός άγνωστο μέχρι τότε». Μάλλον φαίνεται ότι και σήμερα δεν έχεις πρόσβασης σε αρχεία και πηγές, απαραίτητες για να θεωρήσει κάποιος ότι κάνεις ολοκληρωμένη έρευνα.
Απάντηση με παράθεση