Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 13-06-15, 21:08
Το avatar του χρήστη Πολικός
Πολικός Πολικός is offline
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Μηνύματα: 67
Απάντηση: Περί κλεφτοκοτάδων και μπουγαδοκλεφτών

Μιας και βλέπω οτι η διοίκηση του φόρουμ εγκρίνει τον τίτλο του παρόντος θέματος, θα το χρησιμοποιήσω για να παραθέσω κάποια στοιχεία που αποδεικνύουν ποιός είναι ο πραγματικός κλεφτοκοτάς!

Πριν από καιρό έλαβα στο φόρουμ nautilia.gr όπου είμαι διαχειριστής ένα π.μ. με μια σοβαρή καταγγελία για κλοπή, παραποίηση φωτογραφιών και αναδημοσίευση τους με αλλοίωση ή απόκρυψη της πραγματικής πηγής προέλευσης τους.

Ορισμένοι από εσάς ίσως γνωρίζουν το περιεχόμενο αυτής της καταγγελίας για τις ίδιες φωτογραφίες μιας και όπως έμαθα είχε αναρτηθεί παλιότερα στο φόρουμ theabyss.gr.

Αρχικά θα ήθελα να σταθώ σε μια περίπτωση η οποία με αφορά προσωπικά. Γύρω στο 2011 ανήρτησα στο nautilia.gr, στο θέμα του προπολεμικού επιβατηγού ΣΟΦΙΑ μια φωτογραφία η οποία χάθηκε όταν κατέρρευσε ο σέρβερ του φόρουμ δυο χρόνια αργότερα.

Πρόκειται για την παρακάτω φωτογραφία που βλέπουμε σήμερα να είναι αναρτημένη στη σελίδα αυτή του historisches-marinearchiv την οποία επιμελείται ο Δ.Γκαλών.
sofia 1.jpg

Καλόπιστα ρωτάω λοιπόν: Δημήτρη εσύ ανήρτησες αυτή τη φωτογραφία ή κάποιο άλλο μέλος του ιστότοπου;
Μιας και είσαι μέλος του nautilia.gr εσύ είχες πρόσβαση στη φωτογραφία που είχα αναρτήσει. Άρα;;;

Και θα ρωτήσει κάποιος "και γιατί εδώ έχουμε κλοπή;"
Ο Δημήτρης έχει βάλει ένα λογότυπο που παραπέμπει στον Στέφανο Τόγια και θα μπορούσε να την είχε πάρει από αυτόν. Σωστά; Όχι, λάθος!

Η φωτογραφία που έχει αναρτηθεί στο historisches-marinearchiv.de είναι η ίδια που είχα ανεβάσει στο nautilia.gr και μάλιστα είναι μοναδική καθώς αποτελεί προσωπικό μου δημιούργημα!

Και να εξηγήσω στους φίλους που δεν βαρέθηκαν να διαβάσουν το παρόν.
Το 2010 συνάντησα μετά από πολύ προσπάθεια τον Πλοίαρχο Στέφανο Τόγια, υιό του άλλοτε εφοπλιστή Ιωάννη Τόγια. Μετά από πολλές συζητήσεις χτίσαμε μια εγκάρδια σχέση και με τίμησε δίνοντας μου τη δυνατότητα να ερευνήσω το προσωπικό του αρχείο. Ανάμεσα στο υλικό που σκανάρισα ήταν και αυτή η φωτογραφία του ΣΟΦΙΑ υπό μετασκευή. Όμως η φωτογραφία ήταν μεγαλύτερη από την επιφάνεια του σκάνερ μου και όταν είδα το αποτέλεσμα παρατήρησα οτι είχε κοπεί η πρύμνη...
oaxaca2.jpg

Έτσι σκανάρισα ξεχωριστά την πρύμνη...
oaxaca 1.jpg

Κατόπιν έκατσα και ένωσα τις δυο εικόνες. Προς απογοήτευση μου το κάθε σκανάρισμα είχε διαφορετική φωτεινότητα με αποτέλεσμα η ένωση τους να είναι εμφανής.

Έτσι λοιπόν Δημήτρη, κάποιος πήρε από το nautilia.gr την εικόνα που εγώ δημιούργησα, χωρίς να με ρωτήσει, χωρίς κανένα σεβασμό στις ώρες και στον κόπο που διέθεσα για να αποκτήσω πρόσβαση στο εν λόγω αρχείο, χωρίς σεβασμό στην έρευνα μου και στην προσωπική εργασία μου. Γιατί Δημήτρη;
Πες μας λοιπόν, μήπως αυτό είναι κλοπή;

Και αφού στο έχουν πει από χρόνια στο abyss.gr γιατί δεν διόρθωσες αυτή την αδικία; Ούτε η ελάχιστη ευπρέπεια να αναφερθεί το nautilia.gr ως πηγή προέλευσης της; Γιατί όμως να το αποκρύψεις; Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι οτι κάποιος ήθελε να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία του παρουσιάζοντας τη σαν δικό του "εύρημα"...
Απάντηση με παράθεση