Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 13-08-08, 13:24
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 12.08.2008 - Διασυλλογικό ΟΧΙ στους Αγώνες Ψαροτούφεκου

''Να θεωρηθεί το ψαροντούφεκο όπλο και να μπορεί να αγοραστεί υπο προυποθέσεις. Να χορηγείται ειδική άδεια ερασιτεχνικής αλιείας με ψαροντούφεκο πού να κάνει κάποια χρήματα (πχ 350 Ευρώ τον χρ.ονο)''.

Ό,τι του έρθει του καθενός το αμολάει και πειραματίζεται στο σβέρκο των συνανθρώπων του.
Είναι και πανάσχετοι και διαμορφώνουν γνώμες.
Χορηγείται άδεια ερασιτεχνικής αλιείας για ψαροντούφεκο.
Μάλιστα, απαγορεύεται το ψαροντούφεκο το Μάιο γιατί γεννάνε τα ψάρια, ενώ για τις τράτες και τους λοιπούς διχτυάρηδες και επαγγελματίες δε γεννάνε. Εσείς όμως οι ''οικολογούντες'' τρώτε ψαράκια και χταποδάκια το Μάιο (ή μήπως όχι συχνά παράνομα αλιευμένα και είστε εντάξει με τον εαυτό σας (.
Προτείνω και εγώ φόρο σε κάθε μαχαίρι που θα πωλείται και ειδική άδεια οπλοχρησίας γιατί αυτό και αν είναι όπλο (όσα χταπόδια θέλεις βγάζεις και όσα όστρακα θέλεις).
Η πρόταση για 350€ το χρόνο μου θυμίζει την επίσης όμορφη πρόταση κάποιων επαγγελματιών καταδυτικών κέντρων (ονόματα μη λέμε, ήταν και στην ημερίδα...) που ήθελαν κάπου 150€ για την ανανέωση της άδειας για αυτόνομη κατάδυση κάθε χρόνο.

''Όμως αυτοί οι καλοί είναι η απολυτη μειοψηφία''
Ασχολίαστο!!!

Εντωμεταξύ ο Αλογοσκούφης ψάχνεται για νέους φόρους. Αν έβαζε φόρο στην κάθε βλακεία που λέει ο καθένας έτσι ανεύθυνα, θα ξεπλήρωνε χρέη και μίζες από την αρχή της ίδρυσης του Ελληνικού κράτους.

Υπενθυμίζω πως είμαι ψαροντουφεκάς, αλλά είμαι απολύτως αντίθετως με τους αγώνες ψαροντούφεκου και με τη σχέση ψαροντούφεκου-ομοσπονδίας αθλητισμού κτλ.
Απάντηση με παράθεση