Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 18-01-12, 19:11
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Διαλυτότητα των αερίων (νόμος του Henry)

Παράθεση:
Χρήστο, δεν είμαι σίγουρος ότι ο τάση του αερίου (μερική πίεση του , Gasspannung) είναι το ίδιο με την επιφανειακή τάση (Oberflächenspannung). Yπάρχει συσχέτιση, αλλά δεν είναι ταυτόσημες ένοιες]
Η επιφανειακή τάση ενός υγρού είναι σταθερό μέγεθος ως προς την απόλυτη πίεση, αντίθετα η μερική πίεση ενός αερίου είναι μεταβλητό μέγεθος τουλάχιστον μέχρι να φτάσει σε κατάσταση κορεσμού.

Ταυτίζεται μόνο σε ένα σημείο, στην μέγιστη ανοχή της μερικής πίεσης. Αυτό ακριβώς το έχω περιγράψει σε προηγούμενο post, έχω γράψει ότι ταυτίζεται με την μέγιστη ανοχή της μερικης πίεσης-τάσης και όχι με την μερική πίεση - τάση, (Gasspannung).

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνέχεια του ποηγούμενου post!
……………
Ο όρος επιφανειακή τάση χρησιμοποιείται στις φυσικές επιστήμες, στην κατάδυση μιλάμε συνήθως για ανοχή της μερικής πίεσης
(Partrial pressure) των αερίων στους ιστούς.

Μπορούμε λοιπόν να πούμε ότι η επιφανειακή τάση ταυτίζεται με την μέγιστη ανοχή της μερικής πίεσης των αερίων στους ιστούς.

Αν ξεπεραστεί το σημείο ανοχής, τότε οι ιστοί του σώματος μας δεν μπορούν πλέον να κρατήσουν δεσμευμένα τα διαλυμένα αέρια
(Ν2, He κ.λ.π.) με αποτέλεσμα να τα απελευθερώνουν, συνήθως πρώτα σε μορφή μικροφυσαλίδων οι οποίες στην συνέχεια αν εξελιχθούν σε
φυσαλίδες θα προκαλέσουν κατά πάσα πιθανότητα καταδυτικό ατύχημα.
…………..

Χρήστος Ευθυμίου
Μια πρόσφατη φωτογραφία.



Και ένα βιντεάκι το οποίο δείχνει πολύ παραστατικά την επιφανειακή τάση ενός διαλύματος.

https://www.univie.ac.at/physikwiki/...A4chenspannung

Χρήστος Ευθυμίου
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρηστος Ευθυμιου : 01-02-16 στις 18:21.
Απάντηση με παράθεση