Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 08-09-08, 12:58
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 28.9.2008: K.D.E. - Εθελοντικός Καθαρισμός Βυθού Βουρκαρίου Κέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θέσω ένα θεματάκι. Η Τζια είναι όντως εύκολος προορισμός για Σ/Κ ή και μονοήμερη. Μόλις 1ώρα από το Λαύριο.
Το θέμα όμως είναι ότι για να κουβαλήσεις εξοπλισμό χρειάζεται αυτοκίνητιο. Πράγμα που δημιουργεί δύο προβλήματα.
1ον αυξάνει το κόστος με τα πήγαινε-έλα εισιτήρια του αυτοκινήτου, που δεν έχει αλλο όφελος (Η διαδρομή απ'το λιμάνι στο Βουρκάρι είναι 2 -3 χλμ το πολύ) πλην της μεταφοράς του εξοπλισμού.
2ον υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας θέσεων για επιστροφή αυτοκινήτου απ' την Τζιά Κυριακή απόγευμα.
Είναι ένα θέμα που θέλει διερεύνηση και οργάνωση.
Για να δούμε ιδέες ...
Γιώργο εάν μπορώ να βοηθήσω με 1-2 ιδέες θα έλεγα τα εξής:

1. Για το κόστος. Δεν είναι και τόσο μεγάλο. Το μικρό ΙΧ = 29.00 Ευρώ και το άτομο 8.50. Υπάρχει και η περίπτωση "car pooling" δηλ. ένα αυτοκίνητο που θα φορτωθεί με τον εξοπλισμό για μια παρέα και οι υπόλοιποι θα έλθουν χωρίς αμάξια. Αυτό είναι και το ιδανικό σενάριο για την "αυθημερόν" επίσκεψη. Για Π-Σ-Κ αλλάζει το θέμα. Η Τζιά προσφέρεται για πλοήγηση-εξερεύνηση με αυτοκίνητο και αν υπάρχει και 4 χ 4 ακόμα καλλίτερα, έχει πολλές ωραίες διαδρομές και απόμακρες παραλίες.

2. Για εισιτήρια. Δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα. Ο καθένας επιλέγει ΕΓΚΑΙΡΑ το δρομολόγιο που τον εξυπηρετεί (click εδώ), καλεί το πρακτορείο και κλείνει θέση μετ' επιστροφής.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia
Η ημερομηνία είναι τελείως οριακή για μένα αφού πρέπει να βρίσκομαι στη Μυτιλήνη την εβδομάδα μεταξύ 21-27/9....
Αλλά έχω σκάσει από τη ζήλεια μου θα κάνω ό,τι μπορώ για να είμαι εκεί....
Καθαρισμός Βυθού χωρίς Μαρία ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

Στη διάθεσή σας για ότι άλλο προκύψει.

Β.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση