Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 15-06-09, 12:22
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Μια πρόταση

Για τον Άκη
Οπωσδήποτε μπορεί να λειτουργήσει πιλοτικά για ορισμένο χρόνο κι αν αποδειχθεί ότι είναι μεγαλύτερη η ζημιά από ότι το όφελος ή ότι κουτρουβαλιαστήκαν όσοι έπρεπε να κρατούν τις ευαίσθητες ισορροπίες, τότε, άνετα και άμεσα είναι δυνατόν να μετατραπεί ή να καταργηθεί, αφού η δωρεάν διαφήμιση δεν δίνει περιθώρια
σχέσης «συμβολαίου» με τον επιχειρηματία

Για τον fin
Ο έξυπνος επιχειρηματίας προσπαθεί να βρει το καλύτερο ποιοτικά και περισσότερο ανταγωνιστικό προϊόν στην αγορά. Σαφώς και πρέπει να είναι ο πρώτος που ερευνά την αγορά και ίσως ο πρώτος (πριν τον καταναλωτή) που ανακαλύπτει τους ταλαντούχους κατασκευαστές και προάγει τις ευρεσιτεχνίες τους με οικονομικό αντίτιμο φυσικά. Γιατί λοιπόν να μην έχει «βήμα» δωρεάν να μας παρουσιάσει τα αποτελέσματα της έρευνας αγοράς και των πλεονεκτημάτων που τον οδήγησαν στην αντιπροσώπευση ή την εμπορεία ή την παροχή του εκάστοτε προϊόντος;
Σίγουρα η διαπραγμάτευση της τιμής του προϊόντος είναι προτιμότερο να γίνεται κατ’ ιδίαν αλλά εδώ δεν θα μπει ο επιχειρηματίας για να παζαρέψουμε την τιμή, αλλά για να μας παρουσιάσει το προϊόν με τις τεχνικές ή όποιες άλλες λεπτομέρειες. Να θέσουμε ερωτήσεις, (στον πλέον αρμόδιο να απαντήσει) αμφισβητήσεις, κριτική.
Οι όποιες αντιφάσεις θα μπορούν μέσα από τις συζητήσεις να αποκαλυφθούν και τα μέλη να λάβουν γνώση άμεσα από τις δημοσιεύσεις (ποστ).
Το να υπάρχει δυνατότητα δωρεάν διαφήμισης (με εθελοντική προσφορά προς τα μέλη) από επαγγελματίες σε ένα χώρο ερασιτεχνών προσωπικά δεν το θεωρώ αντίφαση γιατί
όλοι οι ερασιτέχνες είναι εν δυνάμει επαγγελματίες, όπως και όλοι οι επαγγελματίες είναι εν δυνάμει ερασιτέχνες. Πιθανώς και εν ενεργεία και για τις δυό ομάδες.

Για το μέλος Zin
Χαίρομαι που βλέπω - αν κρίνω από την εικονοσυναισθηματόφατσα – ότι ανάβουν τα αίματα. Μου φανερώνει ζωντάνια και ευαισθησία, που αν εκφραστεί ανάλογα και για άλλα σχετικά θέματα, θα πιστοποιήσει την αυθεντικότητά της.
Ζητώ συγνώμη δεν είχα καμία πρόθεση να σε εξοργίσω, αλλά ούτε και ζήτησα από κανένα να κάνει κάτι για να ωφεληθώ ή να μου δώσει τη δυνατότητα να εκμεταλλευτώ τα μέλη.
Μια πρόταση έκανα, αλλά φαίνεται η διατύπωση μου, κάπου υστερεί και δεν κατάφερες να το διακρίνεις.
Γίνει δε γίνει αποδεκτή αυτή η πρόταση, η ζωή μου μάλλον, δεν πρόκειται να αλλάξει από το αποτέλεσμα.
Εντάξει είμαι επαγγελματίας. Πέταξα αρκετά από τα σίγουρα βολέματα της ζωής μου και επέλεξα να κάνω κάτι που να με φέρνει σε επαφή συχνότερα, με ότι αγαπώ και αν μπορώ γιατί όχι να πορεύομαι κι από αυτό.
Αν κατά τη γνώμη σου επειδή συντρέχουν οι πιο πάνω λόγοι, δεν θα έπρεπε να βρίσκομαι στο φόρουμ των ερασιτεχνών αυτοδυτών ή να βρίσκομαι αλλά να κάνω «μούγκα», δεν έχεις παρά να το πεις ανοιχτά και να το συζητήσουμε.
Στις ερωτήσεις σου τώρα. Αν π.χ. κάποιος διαφημίζει μια μάσκα, και εσύ δεν έχεις κατά νου πώς να διακρίνεις τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα, θα έχεις τη δυνατότητα να παρακολουθήσεις τις ερωταπαντήσεις του διαφημιστή με μέλη που είναι ήδη γνωστά για τις τεχνικές γνώσεις τους (π.χ. GKAM, Μυλωνάκης, Ευσταθείου και πολλοί άλλοι) και να αποκομίσεις ένα περισσότερο ασφαλές συμπέρασμα για το προϊόν.
Οπωσδήποτε κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει στην αγορά ενός προϊόντος.
Την απόφαση της ΓΣ δεν την είχα κατά νου όμως αν και δεν είμαι μέλος τη σέβομαι,
αυτό όμως δεν αναιρεί την πρόταση μου και ούτε με παραπέμπει να έρθω στην Αθήνα να βρεθούμε δια ζώσης για να προτείνω ή να επιχειρηματολογήσω περί αυτού,
αν και θα ήθελα να γνωρίσω αρκετούς από κοντά στις μαζώξεις που κάνετε.
Αν δεν μπορείς να βρείς θετικά δοκίμασε να βρείς αρνητικά.

Για τον MICHALIS
Ποτέ δεν ξέρεις, θα μπορούσε να συμβεί.

Για τον ΥΑΝ
Σωστά επισήμανες ότι θα συμβάλει και στην επίτευξη της απόλυτης και αδιαμφισβήτητης διαφάνειας της σχέσης ''Τηθύς - Επαγγελματίες''. Είναι το δωρεάν που το εξασφαλίζει και η εθελοντική προσφορά προς όλα τα μέλη.

Νεοκλή, αυτή η καχυποψία είναι που μας έχει «φάει» αλλά μας έχει «σώσει» κιόλας από κακοτοπιές. Η μόνη δύναμη που μπορεί να την κάνει στην μπάντα, είναι η αντικειμενική ενημέρωση κι ετούτη η τελευταία δεν μπορεί να έχει μορφή μονόλογου ούτε και να καλυφθεί κάτω από προσφορούλες και δωράκια όπως συνηθίζεται από στυγνούς εμπόρους όλων των ειδών.
Ένα τέτοιο εγχείρημα, θέλει προσεκτικά βήματα αλλά πιστεύω (κρίνοντας από τα θετικά-αρνητικά που προκύπτουν) ότι κάθε ένα από αυτά, θα προάγει και δεν θα υποβαθμίζει το σύλλογο.
__________________

Απάντηση με παράθεση