Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 16-06-09, 13:10
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μια πρόταση

Βρε παιδιά... γιατί αρπαζόμαστε;

Κουβέντα κάνουμε, μην μας πιάνουν οι συναισθηματισμοί. Δεν μπορούμε να κουβεντιάζουμε χωρις να θυμώνουμε;

Παιδιά ειλικρινά αν είναι να προκαλούνται εντάσεις δεν έχει νόημα το forum. Συνεχίζω με την ελπίδα ότι μπορούμε να κουβεντιάζουμε και να διαφωνούμε όμορφα όπως έχουμε αποδείξει και στο παρελθόν.

Στο καταστατικό μας στο κεφάλαιο ΣΚΟΠΟΙ αναγράφουμε μεταξύ άλλων:

Παράθεση:
γ) Η συνεχής ενημέρωση και επιμόρφωση των μελών του Συλλόγου πάνω σε θέματα της
αυτόνομης κατάδυσης.
και το προχωράμε και ένα βήμα παραπέρα
Παράθεση:
δ) Η αναβάθμιση της εκπαίδευσης και των παρεχόμενων υπηρεσιών στους ερασιτέχνες
αυτοδύτες από τους παροχείς των αντίστοιχων υπηρεσιών σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά
πρότυπα, την Ελληνική και την διεθνή πρακτική.
Δεν χρειάζεται να βάλουμε banner με τις εκδρομές των καταδυτικών. Σήμερα βάζουμε τις εμπειρίες των μελών. Αυριο μπορούμε επιπλέον να βάλουμε και την αξιολόγηση μας με βάση κάποια standards. Πχ στις εκδρομές: Γίνεται briefing; χωρίζονται ζευγάρια; υπάρχουν μόνιμα αγκυροβόλια; υπάρχει χώρος για προσωπικά αντικείμενα; υπαρχει ντους; υπάρχει χωρος για ξέπλυμα εξοπλισμού; κοκ Μια λίστα που θα την ανανεώνουμε κάθε χρόνο και θα έχει τα standards της κατάδυσης (briefing, φακοί, φαρμακεια) + τα προστιθέμενης αξίας (ντουζιέρες, πετσέτες, εμφιαλωμένο νερό, τιμές, αποδυτήρια κοκ).

Καταλαβαίνουμε όλοι οτι αυτό προϋποθέτει και προετοιμασία και ανθρώπους που να έχουν κάνει βουτιές με καταδυτικά (για να μπορούν να συγκρίνουν) και ανθρώπους που θα βρούν και θα θέσουν-εξηγήσουν τα standards, δουλειά προκειμένουν να καταγραφούν όλα αυτά, να επικοινωνήσουν με τα καταδυτικά κέντρα κοκ. Φυσικά και δεν γίνονται εν μία νυκτί και φυσικά θέλει πολύ προσοχή και για την σωστή επικοινωνία αλλά και διασφάλιση της διαφάνειας.

Το να απέχουμε από τα καταδ. κέντρα σαν σύλλογος δεν νομίζω ότι βοηθάει στην επίτευξη του σκοπού (δ) αφού στο κάτω κάτω όταν δεν είσαι πελάτης δεν σε υπολογίζουν (και είναι πολύ φυσικό). Μπορούμε με αυτόν (ή με κάποιον άλλο τρόπο, μια ιδέα έριξα) να πούμε επίσημα τι θα θέλαμε να παρέχεται στις καταδυτικές υπηρεσίες. Είναι η ευκαιρία μας που πρέπει να εκμεταλλευτούμε μόνο όμως όταν θα είμαστε έτοιμοι.

Αυτά και χωρίς νεύρα και στενοχώριες και rest my case. Χαίρομαι και να συμφωνω αλλά και να διαφωνώ μαζί σας. Έχω μάθει να ακούω (και πιστεύω το ίδιο και όλοι μας εδώ μέσα) περισσότερο την διαφορετική άποψη παρά αυτή που συμπνέει με την δική μου. Από αυτήν έχω να μάθω, να πάρω τα θετικά και να απορρίψω τα αρνητικά. Ας μην είμαστε τόσο ευαίσθητοι (αν και φυσιολογικό για ανθρώπους που αγαπάνε την θάλασσα) διότι καμιά φορά ο συναισθηματισμός μας παρασύρει.
Απάντηση με παράθεση