Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 18-06-09, 16:39
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: Μια πρόταση

Καλησπέρα

Πολυ ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Καταρχήν, η πρόταση του αγαπητού Απείρανθου ανεξαρτήτως αν μας αρέσει η οχι, θα πρέπει να μελετηθεί απο το ΔΣ του συλλόγου, γιατι αυτό ειναι αρμόδιο για την ομαλή λειτουργία του Συλλογου και του φόρουμ.

Προσωπικά δεν εχω ΄τίποτα με τους επαγγελματίες και τους παροχείς.
Φίλε Απείρανθε, ο ψαγμένος αυτοδύτης που αφιερώνει το χρόνο του για να μπεί στο φόρουμ, δεν εχει την διάθεση να βομβαρδίζεται με ενα σωρό διαφημήσεις για μασκες, πέδιλα, ρυθμιστές, φθηνά δικλινα στο καταδυτικό στη Ψαρού, κτλ.
Η αισθηση που εχω, και το λέω με πάσα επιφύλαξη, ειναι οτι το ΤΗΘΥΣ εχει στηθεί απο μιά ομάδα ερασιτεχνών αυτοδυτών που αγαπούν το χόμπυ τους, εχουν μεράκι με την θάλασσα και την κατάδυση, και θέλουν να μεταφέρουν προς τα εξω κάποια συγκεκριμένα 'μήνύματα'.(προστασία του περιβάλλοντος μας, ενημέρωση απο την παγκόσμια καταδυτική κοινότητα, επαφή με την υποβρύχια αρχαιολογία, δημιουργία ενημερωτικων
εκδηλώσεων, ανταλλαγές απόψεων σε τεχνικά και εκπαιδευτικής φύσεως θέματα κτλ.).

Το θέμα της διαφήμησης ειναι πολύ λεπτό και σχετικό. Διαφήμηση ειναι και το γεγονός οτι το θέμα που ανοιξες εχει απασχολήσει αρκετούς αναγνώστες στο φόρουμ, και ηδη κάποιοι εμαθαν για σένα οτι εισαι ο Απείρανθος ο επαγγελματίας.
Προσωπικά πιστεύω οτι πέρα απο τις λίστες με τα καταδυτικά κέντρα, τους αντιπροσώπους καταδυτικού εξοπλισμού, του παροχείς, τα μαγαζιά καταδυτικού εξοπλισμου, δεν χρειάζεται το φόρουμ να βομβαρδίσει αλλο τον ιστοχώρο του.
Αν ομως αποφασίσει να το κάνει, τότε τα πράγματα αλλάζουν......και φυσικά εννοώ οτι αυτό κοστίζει σε χρήμα.

Η Ζίνα μπορεί να φάνηκε λίγο straight forward, αλλά οσα ειπε με βρίσκουν σύμφωνο.

Ομολογώ οτι μου φάνηκε πολύ γενναία η απόφαση σου να διαλέξεις οπως λές το δύσκολο δρόμο, και να κάνεις το hobby σου επάγγελμα, αλλά αυτό δεν μας αφορά, οπως δεν μας αφορά και οποιαδήποτε αλλη απόφαση στην προσωπική σου ζωή. Δεν γνωρίζω για ποιό λόγο μας το αναφέρεις. Το οτιδήποτε γράφεις μέσα στο φόρουμ, να ξέρεις οτι ειναι ο καθρέπτης σου, και αποτελεί την καλύτερη διαφήμηση του εαυτού σου.
Γράφοντας στο φόρουμ, ουσιαστικά πουλάς τον εαυτό σου, που σημαίνει οτι ηδη εχεις δωρεάν διαφήμηση.

Προσωπικά οσες φορές χρειάστηκα συμβουλή η γνώμη για κάποιο τεχνικό θέμα, εξυπηρετήθηκα απόλυτα μέσα στο φόρουμ.
Οταν πάλι θέλω να αγοράσω εξοπλισμό, κάνω ερευνα αγοράς στα ελληνικά και ξένα sites, και πράττω ανάλογα .......
Τα δε ελληνικά καταδυτικά περιοδικά τα εχω σχεδόν καταργήσει διότι με κουράζουν με τις στημένες κριτικές τους και τις απανωτές διαφημήσεις.

Ομολογώ λοιπόν οτι δεν εχω πειστεί ακόμα για ποιό λόγο θα πρέπει να γίνει το φόρουμ ενα μέσο προβολής των επαγγελματιών.
Ομως οπως και λέει και ο Αγαπητός Γκούμας, μια πιλοτική εφαρμογή δεν βλάπτει.



Απαραίτητη προυπόθεση ομως ειναι η απόλυτη συγκατάθεση του ΔΣ, και σε αυτό δεν χωράει καμία αντίρρηση, και καμία σύγκριση με τα '' καθεστώτα του 1970'' που ανέφερες.

Τελειώνοντας, προτείνω να γίνει επικουρικά και μια ψηφοφορία στο φόρουμ, για να αποτυπωθεί ενδεικτικά ποιά ειναι και η θέση των αναγνωστών στο θέμα αυτό.

Φιλικά

Δημ. Αδάμης
__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση