Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 01-02-08, 10:35
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 1ος Χρόνος του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σώτο εγώ (λόγω επαγγέλματος ) είμαι μαζί σου όσον αφορά το business plan.. το πρόβλημα είναι ότι σε κάθε συνάντηση του συλλόγου έχουμε να συζητήσουμε τόσα πολλά τρέχωντα που δεν προλαβαίνουμε...

για να μεγαλώσουμε και να ακουστούμε περισσότερο πρέπει να έχουμε πολλά μέλη.. πρώτα έχουμε μέλη και μετά πλησιάζουμε διάφορους φορείς ... Εγώ δεν πίστευα ότι θα έρθουν όλοι αυτοί οι ομιλητές στην ημερίδα... ή δεν θα μας έδιναν την πισίνα για προπόνηση ... κι' όμως τα καταφέραμε...

Ανοικτή πρόσκληση κάνουμε προς τον κόσμο να μας εμπιστευτεί και να μας στηρίξει... και απο ιδέες άλλο τίποτα..
Φίλοι διαβάζω την ενδιαφέρουσα συζήτηση για την κατεύθυνση κ.λπ. του Συλλόγου απο το Bangalore...και δεν κρύβω την επιθυμία μου να προσθέσω 2-3 σχόλια.

1/ Να τα εκατοστίσουμε! Κάθε αρχή δύσκολη αλλά και Κάθε αρχή αποτελεί το ήμυσι του Παντός. Άρα ας είμαστε χαρούμενοι που δημιουργήθηκε ο Σύλλογος και ας ατενίζουμε δημιουργικά το μέλλον του με μια πολυδιάστατη ματιά. Δηλ. μικροπρόθεσμη (π.χ. τρέχον έτος), μεσοπρόθεσμη και μακροπρόθεσμη.

2/ Να καταλάβουμε οτι στην παρούσα φάση, ο Σύνδεσμος δημιουργήθηκε απο μια χούφτα ανθρώπων με μεράκι, κανείς δεν ειναι επαγγελματίας διαχειριστής Συνδέσμου, και όλοι έχουν τις υποχρεώσεις τους (επαγγελματικές, οικογενειακές, τα "εξωσχολικά τους ενδιαφέροντα" όπως το diving π.χ.)... Άρα μη ζητάμε 'Ουρανό & Γή' απο την παρούσα εμβρυακή φάση του Συνδέσμου. Το να κάνουμε δημιουργική και εποικοδομητική κριτική, με ιδέες είναι φυσικά ορθό και πιστέυω όταν γίνεται καλοποροαίρετα, καλοδεχούμενο απο όλους.

3/ Θα συμφωνήσω με τον Σώτο για την ανάγκη κατευθύνσεων και στρατηγικών επιλογών. Θα διαφωνήσω με τον Θάνο που αναφέρει "ότι σε κάθε συνάντηση του συλλόγου έχουμε να συζητήσουμε τόσα πολλά τρέχωντα που δεν προλαβαίνουμε...". Φίλε Θάνο αυτό δεν πρέπει να αποτελεί δικαιολογία. Πρέπει να μάθει το Δ.Σ. να διακρίνει τα σημαντικά απο τα λιγότερο σημαντικά και να κάνει πάντα τις βέλτιστες προσεγγίσεις...αλλιώς θα σας και μας πνίγει η καθημερινότητα και τα βήματα ή η εξελικτική πορεία του Συλλόγου θα είναι είτε αργή πρός το μέτριο ή με πολλαπλές λοξοδρομήσεις.

4/ Οσο αφορά το θέμα των Μελών. Ναί 40 μέλη σε ένα χρόνο δεν είναι πολλά. Θα μπορούσαν να ήταν περισσότερα. Όμως ενας Σύλλογος πρέπει να έχει πάντα σε πρώτο πλάνο την ανταποδοτικότητα προς τα μέλη του.
Και αυτό ίσως επεξηγεί και το παράδοξο, 40 τακτικά μέλη και δεν ξέρω πόσες εκατοντάδες ενεργά μέλη στο Φόρουμ . Δεν νομίζω οτι είναι θέμα ύψους της ετήσιας συνδρομής. Τα πρώτα μέλη πιθανό να εγγραφήκαν απο αγάπη, πάθος, συναίσθημα, φιλικές σχέσεις κ.ο.κ. Τα επόμενα (μεγαλύτερη απήχηση και εμβέλεια) θέλουν μετρήσιμη ανταποδοτικότητα για να "βάλουν το χέρι στην τσέπη". Θα πρότεινα να εστιάσει το Δ.Σ. σε αυτο το θέμα και να το αναλύσει λίγο παραπάνω, να αναδείξει τις ανταποδοτικότητες (παρούσες και μελλοντικές), να μεριμνά διαχρονικά για τον εμπλουτισμό τους και τέλος να κάνει ενεργό Marketing για την εγγραφή νέων μελών.

Αυτα τα λίγα προς το παρόν λόγο περιορισμένου χρόνου...

Φιλικά,
Βύρων
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση