Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-07-07, 11:22
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

καλημερα σε ολους !
θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το τι πρεπει να κανω για να τραβαω λιγο καλυτερες και ζωντανοτερες φωτογραφιες....
οπως μπορειτε να δειτε και στο λινκ της υπογραφης μου, οι πλειοψηφια των φωτογραφιων που τραβαω ( και ειδικα τα μακρινα πλανα) χαρακτηριζονται απο ενα πρασινο-μπλε χρωματισμο....
τα χρωματα δεν ειναι φυσικα-φυσικα και ολες οι φωτογραφιες μου ειναι ακριβως ετσι....
ειχα ακουσει καποτε για καποιο φιλτρο που μπορουμε να βαλουμε ωστε να τονιζουμε λιγο τα χρωματα στις φωτογραφιες μας...
το "προβλημα" το εχω παρατηρησει πιο πολυ στα μακρινα πλανα, μιας και στα πολυ κοντινα το φλας κανει φαινεται την διαφορα και μου τα βγαζει τα χρωματα πιο εντονα....
να σας πω οτι χρησιμοποιω μια Sony Cybershot W15 με το αναλογο της housing .....
σχεδον ολες μου οι φωτογραφιες εινα γυρω στα 15 μετρα με καλο εξωτερικο φωτισμο...μην μου πειτε για εξωτερικα φλας +και καλυτερες φωτογραφεκες μηχανες γιατι απλα αυτην την περιοδο προεχουν αλλα εξοδα....
απλα σκεφτομουνα μηπως πρεπει να κανω καποιοα καλυτερη χειροκινητη ρυθμιση στην μηχανη μου ( διαφραγμα? φλας ? κτλ ) και να μην χρησιμοποιω το auto που χρησιμοποιω μεχρι τωρα?
ή να βαλω καποιω φιλτρο απο μπροστα για να εχω λιγο πιο εντονα χρωματα ?

ολες οι συμβουλες απο τους ειδικους (που ξερω οτι ειστε πολλοι εδω μεσα..) ....ευπροσδεκτες !!!
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση