Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 17-07-07, 23:20
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ερωτηση για φωτογραφια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
να σας πω οτι χρησιμοποιω μια Sony Cybershot W15 με το αναλογο της housing .....
(...)
μην μου πειτε για εξωτερικα φλας +και καλυτερες φωτογραφεκες μηχανες γιατι απλα αυτην την περιοδο προεχουν αλλα εξοδα....
Yianni, το βασικό μειονέκτημα της φωτ. μηχανής σου (Sony W5 - σε μαύρο χρώμα = W15) είναι ότι δεν έχει προγράμματα χειροκίνητης ρύθμισης έκθεσης (Shutter Priority, Aperture Priority. Full Manual, κλπ.)
Αν αποφασίσεις κάποτε να αλλάξεις (υ/β) μηχανή, βάλε τις χειροκίνητες ρυθμίσεις σε πρώτη προτεραιότητα: θα σου επιτρέψουν να πειραματιστείς περισσότερο και να πάρεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
Επισης καλό θα ήταν η καινούργια σου μηχανή να διαθέτει RAW format (εκτός από JPEG) για να μπορείς να ρυθμίσεις καλύτερα την απόχρωση των φωτογραφιών.
Είδες, ξεκίνησα από αυτό ακριβώς που μας είπες να μην κάνουμε, αλλά σε κατανοώ απόλυτα: εννοώ όταν και αν αποφασίσεις στο μέλλον να την αλλάξεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους !
σχεδον ολες μου οι φωτογραφιες εινα γυρω στα 15 μετρα με καλο εξωτερικο φωτισμο...
(...)
θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το τι πρεπει να κανω για να τραβαω λιγο καλυτερες και ζωντανοτερες φωτογραφιες....
οπως μπορειτε να δειτε και στο λινκ της υπογραφης μου, οι πλειοψηφια των φωτογραφιων που τραβαω ( και ειδικα τα μακρινα πλανα) χαρακτηριζονται απο ενα πρασινο-μπλε χρωματισμο....
τα χρωματα δεν ειναι φυσικα-φυσικα και ολες οι φωτογραφιες μου ειναι ακριβως ετσι....
Χωρίς flash, θα εξακολουθήσουν όλα να είναι πράσινα-μπλέ και δε φταίει η φωτ. μηχανή σου γι αυτό.

Το λευκό ηλιακό φως είναι ένα φάσμα ακτινοβολιών διαφόρων χρωμάτων (=διαφόρων συχνοτήτων) τα οποία αποροφούνται σε διαφορετικό βαθμό από το θαλασσινό νερό. Η μέγιστη απορόφηση συμβαίνει στο κόκκινο μέρος του φάσματος και η ελάχιστη στο μπλέ.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όπως κατεβαίνουμε σε βάθος να χάνονται σταδιακά τα αντίστοιχα μέρη του φάσματος, το κόκκινο έχει σχεδόν εκλείψει στα 6 μέτρα, το πορτοκαλί ίσως είναι ελαφρά ορατό μέχρι τα 10, αλλά από εκεί και κάτω μας έχει μείνει μόνο το πράσινο και ακόμη πιο βαθιά έχουμε μόνο μπλέ.

Ένας κόκκινος αστερίας στα 15 μέτρα δε θα φανεί ποτέ κόκκινος στα μάτια σου ή στη φωτογραφία, παρά μόνο αν τον φωτίσεις με τον φακό σου ή το flash της φωτ. μηχανής γιατί όλο το κόκκινο φάσμα του φυσικού φωτός έχει ήδη αποροφηθεί από την υπερκείμενη στήλη του νερού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
...ειχα ακουσει καποτε για καποιο φιλτρο που μπορουμε να βαλουμε ωστε να τονιζουμε λιγο τα χρωματα στις φωτογραφιες μας...
το "προβλημα" το εχω παρατηρησει πιο πολυ στα μακρινα πλανα, μιας και στα πολυ κοντινα το φλας κανει φαινεται την διαφορα και μου τα βγαζει τα χρωματα πιο εντονα....
Σωστά λες λοιπόν ότι το flash επαναφέρει τα χρώματα, αλλά ακόμη κι ένα δυνατό εξωτερικό flash δεν θα μπορέσει να φωτίσει παρά το "πρώτο πλάνο" που βρίσκεται σε μια απόσταση 1-2 μέτρα - το φόντο σου θα εξακολουθεί να φωτίζεται από το διαθέσιμο φυσικό φως και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να διορθώσεις εκ των υστέρων την φωτογραφία ώστε να δείχνει περισότερο μπλέ (που μοιάζει πιο φυσικό), παρά πράσινο.

Τα φίλτρα, σε βάθη κάτω από 10 μέτρα, είναι πρακτικά άχρηστα και το μόνο που θα κάνουν είναι σου κόψουν ένα μέρος από το διαθέσιμο φως.
Σε μικρά βάθη 3-10μ πάλι, δεν μπορούν να κάνουν θαύματα γιατί το κόκκινο μέρος του φάσματος που έχει αποροφηθεί έχει χαθεί ανεπστρεπτί, αλλά σίγουρα μπορούν (κόβοντας μέρος του πράσινου-μπλέ) να επαναφέρουν την ισορροπία των χρωμάτων - με αντίστοιχο κόστος πάλι: σου κόβουν μέρος από το διαθέσιμο φως, κι αυτό μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε κουνημένες φωτογραφίες, ειδικά με μια αυτόματη μηχανή που θα διαλέξει μόνη της χαμηλές ταχύτητες λήψης.

Τα φίλτρα είναι πολύ πιο χρήσιμα όταν π.χ. τραβάμε slide με αναλογικές μηχανές ή όταν τραβάμε video, γιατί εκεί η ψηφιακή διόρθωση εκ των υστέρων είναι δεν είναι εύκολη, είτε δεν είναι εφικτή.

Η λύση που θα βελτιώσει τις φωτογραφίες σου είναι η ψηφιακή διόρθωση εκ των υστέρων στο Photoshop και δεν πρέπει να έχεις κανέναν ενδοιασμό γι αυτό.
Υπάρχει μια μεγάλη διαμάχη των ψηφιακών και αναλογικών φωτογράφων σχετικά με το αν είναι θεμιτή η εκ των υστέρων διόρθωση των φωτογραφιών. Η διαμάχη αυτή ξεκινάει κυρίως από την ευκολία με την οποία γίνεται σήμερα η επεξεργασία και την υπερβολική επεξεργασία που γίνεται συνήθως.
Όταν όμως η επεξεργασία γίνεται με μέτρο ώστε να είναι "αόρατη" και να αναδεικνύει τη πρωτότυπη φωτογραφία, τότε λειτουργεί απλώς διορθωτικά ως προς τις ατέλειες του φωτογραφικού μέσου και είναι απολύτως θεμιτή.
Όσο για την υ/β φωτογραφία θα έλεγα: η επεξεργασία είναι απλώς απαραίτητη.

Επειδή δεν έχω χρόνο να σου γράψω αναλυτικά περί επεξεργασίας, θα "κλέψω" τον εαυτό μου, αντιγράφοντας κάποια μηνύματα που είχα γράψει σε άλλα forum και θα τα εμπλουτίσω με φωτογραφίες
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 18-07-07 στις 03:11.
Απάντηση με παράθεση