Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 01-05-08, 00:51
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Νόσος των δυτών με ποιά αιτία???

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ελλαδα φιλε μου (καλως - κακως) η υπ αλιεια με συσκευη μπορει να "κυκλοφορει" αλλα δε παυει να απαγορευεται.
Ειλικρινα οταν κατι ειναι εκτος λογικης, εποχης, ηθικης και αποδοχης γιατι θα πρεπει να τεθει στο προβληματισμο ολων.
Δημήτρη και στην Κύπρο απαγορεύεται -τώρα πια- το ψαροντούφεκο με μπουκάλες
Εγώ πάντως την αναφορά του Σώτου δε τη βλέπω ως "οδηγίες προς παρανόμους για το πως μπορείτε να παρανομήσετε καλύτερα".

Νομίζω πως έχει την αξία της και ανοίγει ένα μεγάλο κεφάλαιο που λέει πως ο συνδυασμός της αλιείας με την αυτονόμη κατάδυση, εκτός που είναι παράνομος, εκτός που είναι ανήθικος γιατί είναι άκρως καταστροφικός για το περιβάλλον, είναι και εξαιρετικά επικίνδυνος.

Όταν πας για να βγάλεις το μεγάλο ψάρι τα ξεχνάς όλα... οι κανόνες πάνε περίπατο... ο συνδυασμός αυτόνομης και ψαροντούφεκου είναι επικίνδυνος ακόμη κι αν ο αυτοδύτης είναι σωστά εκπαιδευμένος, πόσο μάλλον όταν παίρνει κάποιος ένα φίλο και του βάζει ένα σαμάρι στην πλάτη και ένα Dive Computer στο χέρι και του λέει "πάμε να κηνηγήσουμε"

Είμαι σίγουρος ότι κι εδώ μας διαβάζουν κάποιοι ψαρομπουκαλάκηδες.
Αφού δεν έχουν τα κότσια να κοιτάξουν τον εαυτό του στον καθρέφτη και να καταλάβουν ότι κάνουν τρομερή ζημιά μ' αυτή τη δραστηριότητα ας καταλάβουν τουλάχιστον πόσο επικίνδυνο είναι για τον εαυτό τους, μπας και σταματήσουν.

Δεν έχω βέβαια κι εγώ πολλές ελπίδες. Οι νοοτροπίες αυτών που ψαρεύουν είναι συνήθως παγιωμένες και πολύ διαφορετικές απ τις δικές μας.
Καθένας έχει τι δική του δικαιολογία κι η μαγκιά κι η άγνοια πάει σύννεφο.
Ας μαθαίνουν τουλάχιστον οι νεώτεροι και νεοεισερχόμενοι στο χώρο της αυτόνομης κατάδυσης τους κινδύνους, για να μη μπαίνουν σε τέτοιους πειρασμούς
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 05-05-08 στις 10:49.
Απάντηση με παράθεση