Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 24-08-08, 15:23
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

Καλησπέρα .
Καταρχήν θα συμφωνήσω με τον Θάνο,(αυτό είναι το μικρό σου?). Είναι δύσκολο για ένα σύλλογο να μας βρίσκει καταδυτική παρέα, την στιγμή που αποφασίζουμε ότι θέλουμε να κάνουμε μια βουτιά. Άλλωστε σήμερα, ο ελεύθερος χρόνος του καθενός από εμάς είναι δυσεύρετος, και το κυριότερο απρόβλεπτος. (πόσες φορές το έχουμε αποφασίσει τελευταία στιγμή….αλλά και πόσες φορές το έχουμε ακυρώσει the last minute)

Xριστιάνα, καταλαβαίνω απόλυτα το πρόβλημα σου. Για αυτό θα σου πώ την δική μου εμπειρία και πιστεύω ότι θα σου φανεί χρήσιμη.

Όταν πρωτοβρέθηκα στην Νορβηγία, τον πρώτο μήνα είχα απογοητευτεί διότι 5-6 φορές είχα κανονίσει κατάδυση με ένα Γερμανό συνάδελφο μου ο οποίος τις μισές φορές με πούλησε την τελευταία στιγμή λόγω οικογενειακών/επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Έτσι λοιπόν επισκέφτηκα το καταδυτικό κέντρο της περιοχής μου, και έκανα την εξής απλή ερώτηση. « Που θα βρώ παρέα για τις καταδύσεις μου?»
Οι άνθρωποι ούτε γέλασαν ούτε με ειρωνεύτηκαν, διότι οι περισσότεροι αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα.
Τα πράγματα ήταν πολύ απλά.
Καταχώρησαν τα στοιχεία μου, και από τότε όποτε θέλω παρέα για να βουτήξω (και πίστεψε με στην Νορβηγία αν μη τι άλλο χωρίς παρέα δεν βουτάς που να χτυπιέσαι, αφού πρέπει κάποιος να σου κλείσει την στεγανή), στέλνω ένα sms στο καταδυτικό, το οποίο με την σειρά του το προωθεί σε όλους όσους έχουν καταχωρήσει τα στοιχεία τους.
Σε πληροφορώ ότι έτσι έλυσα το πρόβλημα μου. Βέβαια, στην αρχή βούτηξα με πολλούς διαφορετικούς κατάδυτο-συντρόφους, διαφορετικών επιπέδων, διαφορετικής εμπειρίας, αλλά με τον καιρό επέλεξα αυτούς με τους οποίους έχω και κάποια χημεία.
Αυτήν την στιγμή ξέρω με ποιόν θα πάω οταν θέλω για παράδειγμα να κάνω φωτογράφηση, ( με τον Eskil , ο οποίος ειναι αρχάριος, και υπομονετικός και με ανέχεται)., με ποιον θα πάω για βαθιά, κτλ.

Θέλει λίγο ψάξιμο η δουλειά.....

Πιστεύω να σε βοήθησα.

Καλή συνέχεια....και καλές βουτιές.

Δημ. Αδάμης


Απάντηση με παράθεση