Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 11-02-09, 13:48
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Περι πιστοποίησης DSAT

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά. Αφού η DSAT δεν θα είναι στην λίστα με τους αναγνωρισμένους οργανίσμούς που έχει (γνωρίζει), για αυτόν το καρτελάκι που τι δείχνεις είναι από ΜΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.

Επομένως, ή θα σε γράψει ο Λιμενικός αρχηγέ μου και μετά λογικά θα πρέπει να του παρουσιάσεις καρτελάκι από πιστοποιημένο οργανισμό για να στην σβήσει ή άμα είναι στις καλές του μπορεί να σου πει να πας απο το Λιμεναρχείο (χωρίς να σε γράψει - απλά θα σου πάρει τα στοιχεία) για να του δείξεις ένα καρτελάκι που να ισχύει

Λογικά μπορεί να παίζει και το τρίτο (δηλαδή να σε αφήσει)

Την ερώτησή μου "τι μπλέξιμο μπορείς να έχεις" δεν την έβαλα τυχαία. Θα ήθελα να μιλήσουμε λίγο σχετικά με την τακτική του "έχω καρτελάκι OWD πιστοποιημένου οργανισμού (εγώ π.χ. έχω PADI) και κάνω τεχνική κατάδυση".

Ας πάμε σε ένα απλό σενάριο.

Με "βουτάει" το λιμενικό και με ρωτά για τα χαρτιά μου. Εγώ του δείχνω OWD και βρίσκομαι με διπλές, δίμετρο χταπόδι, stage και στεγανή. Κάνω δηλαδή κατάδυση όπως αναφερει η άδειά μου ?

Ας πούμε λοιπόν, ότι ο Λιμενικός ειναι ψαγμένος. Άλλο το OWD και άλλο τι λέει το bottom timer μου (παράδειγμα λέω) 50μ και 40 λεπτά.

Τι πρόκειται να ακολουθήσει ? Πρέπει να του αποδείξω ότι ξέρω να κάνω βαθεια, με διπλές, με στεγανή, με τεχνικαλάδικο setup, deco κλπ κλπ ?

Και αν δεν μπορώ να του το αποδείξω, τι θα γίνει ?


Ή μήπως πράγματι ισχύει το αυτονόητο, ότι τελικά το OWD-καρτελάκι ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ νομιμοποιεί την παρουσία μου στο νερό με αναπνευστική συσκευή, όποιος και να είναι ο εξοπλισμός μου ?

Προσοχή, είναι λεπτή η απάντηση !
Καντε εναν κοπο να μιλήσουμε πάνψ σε αυτό !
Απάντηση με παράθεση