Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 08-05-11, 15:21
vanilly vanilly is offline
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχήν καλώς ήρθες στο forum και στον χώρο γενικότερα.
Σχετικά με το περιστατικό σου, εχω να σου πω τα παρακάτω:
1) το αν σου πάει το άθλημα ή όχι θα στο πει μονο ο εαυτός σου και μόνο μετά από σωρεία περιστατικών... Θα μπορούσα να σου γράφω κατεβατά για το θέμα αλλά δεν θα το κάνω γιατί μάλλον θα καλυφθείς από τα παρακάτω.
2) Το περιστατικό σου οφείλεται καθαρά στην νάρκωση αζώτου που προκλήθηκε από αρκετούς παράγοντες που προκλήθηκαν.Δηλαδή:
Λέγοντας πως έχεις 11 καταδύσεις και η τελευταία σου ήταν τον Νοέμβριο, πιθανολογώ πως έκανες το open water σου μέσα στο καλοκαίρι. Αν είναι έτσι, όλες σου οι μέχρι τώρα καταδύσεις έχουν γίνει σε θερμοκρασία 20 βαθμών κατ ελάχιστον. Σε σχέση με τους 15 που έχει τώρα η θάλασσα υπάρχει μεγάλη διαφορά στο πως ανέχεται το σώμα σου όλο το περιβάλλον.
Φαντάζομαι επίσης πως η στολή\ες που φορούσες ήταν πιο χοντρη απο το καλοκαίρι άρα και περισσότερα βάρη = περισσότερο έργο πριν την κατάδυση.
Σίγουρα επίσης η αποχή σου από το νερό για περίπου έξι μήνες, θα έχριζε (αν όχι μια επανάλληψη δεξιοτήτων) ένα ήπιο προφίλ μιας και ένα χειμερινό ακόμη περιβάλλον μάλλον σου ήταν άγνωστο. Μόνη σου άλλωστε ανέφερες πως η ορατότητα δεν ήταν καλή.
Τέλος, δεν ξέρω αν σωματικά και οργανικά ήσουν καλά. (εννοώ αν ήσουν ξεκούραστη, αν κοιμήθηκες καλά, αν είχες καταναλώσει αλκοόλ κλπ).
Όλα όσα προανέφερα είναι παράγοντες για να σου δημιουργήσουν πρόβλημα και τελικά να σου χαλάσουν την διάθεση. Το πόσο βαθιά πήγες δεν παίζει κανέναν ρόλο (στην περίπτωση που σκεφτείς ότι δεν πήγες βαθιά) Νάρκωση παθαίνουμε από την στιγμή που εγγαταλείπουμε την επιφάνεια (ΡΡΝ > από 0,79 Ατα) απλά γιατί ο ργανισμός μας δεν είναι φτιαγμένος για κάτι τέτοιο. Απλά, τα αποτελέσματα της νάρκωσης, που ενδεχομένως προκαλέσουν προβλήματα ξεκινάν απο τα -30μ. Αυτό όμως είναι ένας γενικός κανόνας και τίποτα περισσότερο. Μόνο με την εμπειρία σιγά σιγά αρχίζεις τελικά και το ελέγχεις κάπως και φυσικά γνωρίζεις καλύτερα τα όποια όρια σου. Προσωπικά μου έχει τύχει να ναρκωθώ και από τα -15μ, και πίστεψέ με έχω πάρα πολλές καταδύσεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα περισσότερο, παρά να σε κούρασα, για το τέλος θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις το advance open water να κάνεις μερικές καταδύσεις αναψυχής τώρα. Θα σε βοηθήσει να θυμηθείς το στήσιμο του εξοπλισμού σου την πλευστότητά σου και άλλα επίσης, ούτως ώστε να είσαι πιο έτοιμη για ένα σχολείο που θα σε κατεβάσει μέχρι και τα 30 μέτρα.
Σου εύχομαι συναρπαστικές καταδύσεις, και ακόμη πιο ασφαλείς αναδύσεις.
Μάριος.
Mάριε σε ότι αφορά το 1ο από το άθλημα έχω κατενθουσιαστεί εδώ και ένα χρόνο το μυαλό έχει κολλήσει στο βυθό.. !
Τώρα, το σχόλιό σου για τη νάρκωση επιβεβαιώνει και τις δικές μου υποψίες. Όντως δεν είχα συνηθήσει να βουτάω σε τόσο κρύο περιβάλλον (και μάλιστα με 5άρα).. Και επιπλέον τα μέτρα που συνέβη το περιστατικό ήταν ήδη πολλά περισσότερα από όσα θα έπρεπε για μια βουτιά μετά από 6 μήνες και χωρίς να έχω την απαραίτητη εμπειρία (ήταν 30.7 και το μεγιστο μου στα 40 για κανα δυό λεπτά μία φορά)... Από φυσική κατάσταση και διάθεση ήμουν μια χαρά..! Αλκοόλ ούτε να το ακούω! Ενυδατωμένη σωστά και ξεκούραστη...
Σίγουρα ήταν ένα δίδαγμα να μη ξεθαρεύω!!!! Μάλλον το resumé είναι αυτό. Επίσης πιστεύω ότι ένας παράγοντας ήταν το γεγονός ότι τα μέτρα μου φάνηκε να τα κάνουμε σχετικώς γρήγορα με αποτέλεσμα να μη πρόλαβα ίσως να προσαρμοστώ σωστά..
Απάντηση με παράθεση