Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 04-04-11, 19:24
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Δεν ασχολούμαι πλέον με εκπαίδευση αυτοδυτών. Εχω στο ιστορικό μου 8 εισπράξεις στο φούλ χωρίς να δώσω πτυχείο open water σε αντίστοιχες περιπτώσεις, (από αυτά που μπορώ να θυμηθώ) από σύνολο 250 περίπου πιστοποιήσεων σε όλα τα επίπεδα, καθώς και 2 εκπαιδευτές που κόπηκαν στο ITC. Κάποιοι άνθρωποι θέλουν απλά περισσότερο χρόνο, περισσότερο κόπο, και περισσότερα έξοδα για να πιστοποιηθούν. Είμαι ειλικρινής. Ένας εκπαιδευτής έχει τρεις επιλογές για αυτές τις περιπτώσεις.

Α) να κάνει την πάπια και να δώσει το πτυχίο (την έκατσε τη βάρκα μετά) ή

Β) να ζητήσει τα έξοδά του για τον επιπρόσθετο χρόνο που απαιτείται για πιστοποίηση (μερικοί θέλουν ίσαμε 15 καταδύσεις) αν πιστεύει πώς ο εκπαιδευόμενος μπορεί ultimately να πιστοποιηθεί και

Γ) να εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους δεν μπορεί να δώσει πιστοποίηση και οι όροι που θα βάλει να είναι αποτρεπτικοί για τον εκπαιδευόμενο. Σε αυτή την περίπτωση είτε ο εκπαιδευόμενος δεν γίνεται δύτης οπότε η καταδυτική κοινότητα χάνει ένα μέλος είτε πάει σε άλλη σχολή ή σε ένα όμιλο που προσφέρουν μαθήματα δωρεάν και να δοκιμάσει εκεί την τύχη του.
Απάντηση με παράθεση