Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 23-10-07, 11:24
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Εκπαίδευση tec rec της PADI???

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό είναι ο προβληματισμός μου... Το βλέπω δύσκολο να παίρνεις ένα rec δύτη που δεν έχει βάλει ποτέ του διπλές και να τον βάζεις να κάνει αλλαγές με 2 stage ... Με λίγα λόγια, ο DSAT Tec Deep δύτης, δεν νομίζω να έχει την ίδια πείρα ( ;; ) με έναν αντίστοιχο IANTD Technical ή TDI Extended Range δύτη αμέσως μόλις τελειώσουν τα αντίστοιχα σχολεία. .
Θάνο μου όλα σχετικά είναι. Τι δύτης είναι, τι εκπαιδευτής είσαι εσύ, πόσο ασχολείσαι με τους μαθητές σου κλπ. δεν κάνει το δύτη ο οργανισμός... Πάντως έχεις αρκετό χρόνο μέσα σε minimum 12 καταδύσεις να τον μάθεις. Δεν είναι και πυρηνική φυσική οι διπλές και τα δύο stage για ένα έμπειρο δύτη. Η εμπειρία διεθνώς λέει ότι ο μέσος μαθητής Tec Deep δεν είναι μόνο Rescue/EANx/Deep με 100 καταδύσεις (τα minimum requirements) αλλα συνήθως Divemaster+ με 500+ καταδύσεις...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έαν το σπάσουν σε 3 προγράμματα όπως μας έιπες, τότε είναι, πιστεύω πολύ καλύτερα τα πράγματα, αρκεί βέβαια να μην γίνεται το ένα σχολείο μετά το άλλο ώστε να μην χάσουμε τον πελάτη.
Το θέμα πελάτη είναι ΘΕΜΑ όντως αλλά στην τεχνική κατάδυση τα πράγματα διαφοροποιούνται (τουλάχιστον στο δικό μας καταδυτικό και πιστεύω και σε άλλα) διότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερος κίνδυνος και άρα α) δεν διακινδυνέυεις το όνομα σου και το μέλλον σου κάνοντας ένα τεχνικό σχολέιο στο κάθε κακομοίρη και β) αυτοι που πραγματικά θέλουν να κάνουν τεχνική κατάδυση είναι συνήθως πολύ συνειδητοποιημένοι και έχουν επιλέξει και παρέα και εκπαιδευτή και σχολή...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τις απαιτήσεις εξοπλισμού, και η IANTD/TDI έχουν υψηλά standards άσχετα εάν δεν τα ακολουθούν οι εδώ εκπαιδευτές.
Δεν γνωρίζω για την TDI, αλλά για την IANTD γίνονται σοβαρές προσπάθειες από μέρους του οργανισμού ώστε και τα standards να τηρούνται αλλά και στην προσεχτική επιλογή των εκπαιδευτών και άρα επετρεψέ μου να λέω ότι από πλευράς IANTD τα πράγματα είναι μάλλον ελεγχόμενα.


ΜΦΧ

Α.
Απάντηση με παράθεση