Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 05-07-07, 22:48
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΤΗΘΥΣ-28.06.2007: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει και ο εκπαιδευτής που προτιμά να λέει παιδιά αυτό έχει προκύψει μέσα από πολύχρονη εμπειρία και από χιλιάδες δοκιμές από χιλιάδες δύτες άρα και αυτό θα ακολουθήσουμε - end of discussion! Δεν είμαι έτσι εγώ! Αυτό που περιέχεται στην παράγραφο είναι είναι ένας στόχος για μένα τον εκπαιδευτή. Να πείσω μέσω συζήτησης και επιχειρημάτων τον μαθητή μου για την ορθότητά του. Δεν είναι ναός η αίθουσα διδασκαλίας όπου πάς για να ακούσεις κύρηγμα και να εκκλησιαστείς και απαγορεύεται να φέρει ο οποιοσδήποτε οτιδήποτε θέμα για συζήτηση! Κατάλαβες τι εννοώ? Εϊναι δηλαδή θέμα εκπαίδευτικού στυλ. Δεν μπορεί κανείς να με καταγγείλει νομίζω γι' αυτό. Δεν προκειτε για παζάρι όπως το ονομάζεις αλλά ανάπτυξη συζήτησης με στόχο την ανάπτυξη κριτικής ικανότητας!

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος που έχει τελειώσει κάποια σχολεία κατάδυσης αναψυχής είναι δυνατόν να έχει αναπτύξει κριτική αντίληψη για το στήσιμο διπλών/ρυθμιστών κλπ.... εννοείται ότι γι'αυτό μπαίνει στη διαδικασία να κάνει σχολείο... για να πάρει τα φώτα κάποιου άλλου.

Για να έχεις κριτική αντίληψη για τέτοια θέματα πρέπει -με κάποιο μαγικό τρόπο- να έχεις ήδη δοκιμάσει λίγο απ'όλα. Πώς θα σε πείσει οποιοσδήποτε Σώτο για την ανωτερότητα των ανεξάρτητων διπλών; Και να άφηνες ανοιχτό το ενδεχόμενο του οικονομικού, θα το καταλάβαινα απόλυτα. Όμως το αποκλείεις κατηγορηματικά και από εκεί και πέρα το μόνο επιχείρημα που περισσεύει (δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο) είναι "Βουτάω με ανεξάρτητες διπλές την τελευταία 10ετία και νιώθω μια χαρά με αυτές"
(αλλά γιατί το θες το σχολείο βρε αδερφάκι μου τότε; )


Μάλλον συμμερίζομαι τους ενδοιασμούς του Normoxic.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 05-07-07 στις 22:58.
Απάντηση με παράθεση