Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 06-07-07, 23:33
DIMITRIOU GEORGE DIMITRIOU GEORGE is offline
Αποκλεισμένος χρήστης (διπλοεγγραφή)
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωτο, κοιτα λιγο το σετ κατω στα συνημμενα. (Γιωργο δεν σε ρωταω, ξερω τι θα μου πεις, αλλα αν θες πες)
Ποτε δεν μπορεσα στη ζωη μου να φτασω τα ρουμπινετα πισω και να τα κλεισω.
Σε καθε περιπτωση, και μεσα το πολυ σε 5 δευτερα μπορω να βγαλω τον εξοπλισμο να τον φερω μπροστα και με το σεταρισμα που εχω εκει να διευθετησω το προβλημα.
Το υπολοιπο του αερα που θα μεινει στη μια μπουκαλα, μπορεις να το παρεις αλλαζοντας υποβρυχιως ρυθμιστη και λαστιχακι απο μια εξοδο προς την προβληματικη την καταλληλη στιγμη (αν το χρειαστεις. Και αυτο το λεω γιατι συνηθως ενα λαστιχο θα σπασει στην αρχη της καταδυσης οταν οι πιεσεις ειναι μεγαλες, οποτε δεν συνεχιζεις και την καταδυση. Θα το χρησιμοποιησεις ομως σιγουρα εαν σου κατσει μετα απο κρουση και στα ενδιαμεσα).
Παντως με το μανιφολντ, εαν δεν διατηρησεις τρομερη ψυχραιμια μεσα σε αυτον το χαλασμο (σοκ απο το θορυβο και το εξαφνο, χαμος απο τις φυσαλιδες, αν δεν φορας κουκουλα, μεχρι ρηξη τυμπανου μπορεις να παθεις, μεχρι και μετατοπιση αντιθετα της φορας του αερα) που θα δημιουργησει ενα ενδεχομενο σπασιμο τετοιου λαστιχου, και καπου αστοχησεις, μπορει να χασεις και ολον τον αερα σου.
Αν προσεξεις το σετ, υπαρχη λυση για ολες τις ενδεχομενες καταστασεις.
Κοιτα λιγο και τους ιμαντες απο το καινουργιο τζακετ (ειδες κουστουμια ο σακατης???).
Εβαλα μεγαλους και ετσι περναω ολες τις φιαλες. Και τις 10/ρες μου, και τις 12/ρες μου και τις 15/αρες και μονες.
Ακουω.

Μαρια ο καλυτερος τροπος να δενεις μπουκαλες ειναι τα ανοξειδωτα τσερκια.
Αν ομως νοικιαζεις, κοιτα εκει ενα καλο τροπο με ιμαντινα τσερκια.
Στη φωτο το σχεδιασα προχειρα για να το δεις.
Φοβερη πατεντα (οχι δικια μου, παλια) και δουλευει πολυ καλα.
Αν δεις και σου χρειαστει βαλε φωνη. Η κατασκευη της ειναι ζητημα 10 λεπτων.
Καλησπέρα.

Ευχαριστώ που μου θέτεις το ερώτημα.

Θαμπορούσες όμως πριν απαντήσω να μου εξηγήσεις τι ενοείς βγάλω σε 5.....

Το έχω υπογραμμίσει

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση