Θέμα: Open Water Diver
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 04-07-07, 22:40
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτάζοντας λίγο πίσω στις ημέρες που κάνατε το σχολείο Open Water, κατά πόσο νομίζετε ότι σας προετοίμασε κατάλληλα να βγείτε και να κάνετε βουτιές;;

Νομίζω πως το Open Water όπως το διδάχτικα με προετοιμασε επαρκως για να γίνω μια δύτρια υπο επιτήρηση.. (σε καμια περίπτωση ακόμα και τώρα ως AOW δεν ήμουν και δεν ειμαι έτοιμη να πάω με ένα buddy του ίδου επιπέδου, να νοικιάσουμε μπουκάλες και να πάμε για κατάδυση).

Υπήρχε ασκήση που δεν καταφερα να κάνω... (δεν ξερώ τι μπορώ να κάνω για αυτό τώρα)

κάνατε βουτιά από σκάφος ή όλες ήταν από την παραλία (λιμανάκια πχ);;

Δεν έκανα κατάδυση απο σκάφος στο σχολείο, ωστόσο αυτό δεν αποδείχτηκε και πολύ σημάντικό καθώς ουδέποτε ειχα πρόβλημα με κάτάδυση απο σκάφος απο το σχολείο και μετα.

βγάλατε την μάσκα σας ενώ κολυμπούσατε για να την καθαρίσετε ή έπρεπε να καθήσετε στον πυθμένα της θάλασσας;

Εβγαλα την μάσκα για καθαρισμό όσο κολυμπούσα... (αλλά και στον πυθμένα...)

Πιστεύετε ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να σου δίνει μόνο τα ελάχιστα;

νομίζω πως ναι πρέπει να σου δίνει τα ελάχιστα γιατί όπως αναφερθηκε σιγουρα το κόστος θα ήταν απαγορευτικό...



ΥΣ:Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα πάντως ειναι πως νοιώθω οτι δε θα μπορέσω να βοηθήσω το ζευγάρι μου σε μια περίπτωση ανάγκης...
Πίστευετε οτι το Rescue θα μπορέσει να με βοηθήσει σε αυτό?


Ο Σύλλογος σύντομα θα ανακοινώσει κάτι για το θέμα αυτό, είναι άλωστε και ένας από τους στόχους μας.

Απόσπασμα από το καταστατικό του Συλλόγου:
γ) Η συνεχής ενημέρωση και επιμόρφωση των μελών του Συλλόγου πάνω σε θέματα της αυτόνομης κατάδυσης.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση