Θέμα: Open Water Diver
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 05-07-07, 08:24
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Open Water Diver

Αν προσπαθήσω να θυμηθώ την εκπαίδευσή μου στο πρώτο ερασιτεχνικό αστέρι της Ομοσπονδίας το 1989, μου δίνεται η εντύπωση, σε συνάρτηση με αυτά που διαβάζω από τους άλλους φίλους εδώ, ότι τα πράγματα δεν είναι ίδια με τότε στην εκπαίδευση.
Θυμάμαι ότι την πρώτη μέρα της εκπαίδευσης υπήρχαν τεστ κολύμβησης (ελεύθερο, με πέδιλα, με πέδιλα και αναπνευστήρα χωρίς μάσκα, πλάγια κολύμβηση) και ελεύθερης κατάδυσης όπου εκτός των άλλων έπρεπε στα 3-4 μέτρα να πετάξεις την μάσκα σου στον βυθό, να κατέβεις να την βρεις να την καθαρίσεις και να επιστρέψεις στην επιφάνεια με την μάσκα σου φορεμένη σωστά και καθαρή από νερά.
Μπουκάλες και ρυθμιστές γνωρίζαμε από την δεύτερη ημέρα και οι ασκήσεις αυτές επαναλάμβάνονταν τις επόμενες τέσσερις καταδυτικές ημέρες φορώντας την αναπνευστική συσκευή. Θυμάμαι ακόμα ατελείωτες ασκήσης συντροφικής βοηθητικής αναπνοής (τότε κανείς δεν είχε χταπόδι), ασκήσεις για τον έλεγχο του πανικού (με απροειδοποίητο κλείσιμο της παροχής), ελεύθερες αναδύσεις από τα 10 μέτρα, πλάγιο κολύμπι στην επιφάνεια με όλον τον εξοπλισμό(χωρίς BCD φυσικά, ούτε ο εκπαιδευτής δεν είχε), υποβρύχιο κολύμπι με ένα πέδιλο κ.λπ. Επίσης θυμάμαι ότι τουλάχιστον από εκείνο το συγκεκριμένο σχολείο δεν πήραν το αστέρι όλοι οι συμμετέχοντες.
Καταδυτικά κέντρα και συνοδευόμενες βουτιές δεν γνώριζα να υπάρχουν και πολύ πρόσφατα, εγώ τουλάχιστον το έμαθα. Το ότι θα βουτούσες μόνος σου με το ζευγάρι σου ήταν δεδομένο. Μετά το τέλος του σχολείου η σχολή μας παραχωρούσε εξοπλισμό για δύο βουτιες χωρίς χρέωση και από και πέρα νοικιάζαμε κανονικά εξοπλισμό και βουτούσαμε μόνοι μας.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση