Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 13-02-09, 09:03
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Περι πιστοποίησης DSAT

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω μπερδευτεί.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων

Τελικά είναι ή δεν είναι "παράνομα" (δλδ σύμφωνα με το γράμμα του νόμου) τα σχολεία DSAT?

Και τι τα κάνει να διαφέρουν (ώς προς την νομιμότητα) απο τα αντίστοιχα της PSAI, TDI, GUE κλπ ;
Θα το θέσω ανάποδα!!!

Αν η PSAI, TDI, GUE είχαν σχολεία ψυχαγωγικής κατάδυσης τα οποία είχαν αναγνωριστεί από την EUF (αλλά και στην Ελλάδα με βάση την διαδικάσια που έκαναν και οι άλλοι οργανισμού που βρίσκονται στην Χώρα μας), τότε θα μπορούσαν να κάνουν και σχολεία τεχνικής κατάδυσης αφού νομικό πλαίσιο για την τεχνική κατάδυση δεν υπάρχει.

Είναι ένα παραθυράκι που εκμεταλλεύονται όλοι οι πιστοποιημένοι οργανισμοί από την EUF που λειτουργούν στην Ελλάδα για να προωθήσουν και τα υπόλοιπα σχολεία που έχουν στην γκάμα τους πέραν αυτών για τα οποία έχουν πιστοποιηθεί. (OWD, AOW, DM, κλπ κλπ)

Το πιθανότερο βέβαια με βάση το παραπάνω είναι να αναρωτηθεί κάποιος είναι:

Αφού το κάνει η DSAT γιατί να μην το κάνω και εγώ που είμαι GUE?

H πιθανή απάντηση είναι

Άπαξ και πουλάς σχολείο τεχνικής κατάδυσης (θεωρητικά) είσαι εκτός νόμου (μιας και ο νόμος μιλάει για ψυχαγωγική μεν αλλά μόνο για τις βαθμίδες που προαναφέραμε, - δηλ OW, AOW, Divemaster κλπ,-)

Επομένως ένας οργανισμός που πουλάει μόνο σχολεία (ειδικότητες) τεχνικής κατάδυσης σε πιστοποιημένους δύτες είναι εκτός νομικού πλαισίου.

Βέβαια για είναι κάποιος απόλυτα καλυμένος πλασάρει τα σχολεία κάτω από την ομπρέλα ενός λογοτύπου αναγνωρισμένου στην Ελλάδα...

Αν η GUE εγραφε στην κάρτα της PADI Affiliate θα την "υποστήριζε" η PADI μιας και θα ήταν οργανισμός που έχει ήδη πιστοποιηθεί στην Ελλάδα.

Ακόμα όμως και σε αυτήν την περίπτωση, (βλ. περίπτωση DSAT) οι κάρτες / πτυχία τεχνικής κατάδυσης δεν θα ίσχυαν (όπως δεν ισχύουν για κανένα οργανισμό από τους ήδη υπάρχοντες στην Ελλάδα) όταν θα έρθει ο ψαγμένος λιμενικός να ζητήσει το καρτελάκι μας. (Στην επιφάνεια και όχι στο βυθό)

Περιμένω να δω την απάντηση της PADI στο συγκεκριμένο θέμα για να διαλευκάνει το μυστήριο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNA : 13-02-09 στις 09:18.
Απάντηση με παράθεση