Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-08-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Lepidas
Lepidas Lepidas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Μηνύματα: 87
Παράκτιο ψάρεμα με δίχτυα σε παραλία

Σήμερα, εκεί που ετοιμαζόμουνα να φύγω από την παραλία που έκανα μπάνιο, (Μελίντα στη νότια Λέσβο) εμφανίστηκε μικρή ξύλινη βάρκα η οποία άρχισε να ρίχνει δίχτυα στην άκρη του βράχου προς τη θάλασσα , παράλληλα με τη ακτή, εκεί που πριν κολυμπούσα κι εγώ και άλλοι.
Δείτε παρακάτω φωτο της παραλίας με το χαρακτηριστικό βράχο για να καταλάβετε.
http://www.plomaricity.gr/melinda_win.html
Η συγκεκριμένη βάρκα ήταν όλο το απόγευμα αραγμένη σε ξύλινη εξέδρα κοντά στο βράχο και σίγουρα ανήκει σε κάποιον που μένει εκεί.
Η ώρα ήταν 19:30 και μισή ώρα αργότερα ήμουν στο Λιμεναρχείο του Πλωμαρίου αναφέροντας το γεγονός, για να εισπράξω την ερώτηση - ήταν πιο κοντά από 200μ εκεί που έριχνε δίχτυα? και πως η παραλία δεν είναι οργανωμένη πλαζ και η βάρκα μπορούσε να πλησιάσει όσο ήθελε εφόσον δεν υπήρχαν σημαδούρες. Βέβαια ο λιμενικός ήταν ευγενέστατος, πήρε τηλ τον προϊστάμενό του να τον ενημερώσει και μου είπε πως θα πήγαινε συνάδελφός του στο χώρο να ελέγξει.
Εμένα βέβαια μου έμεινε η απορία, δηλαδή αν ήταν στα 210 μ (που νομίζω πως δεν ήταν τόσο μακριά αλλά δε μέτρησα και το βράχο με την ταινία) ο καθένας θα μπορούσε να ρίξει δίχτυα επτάμιση το απόγευμα σε παραλία που κολυμπάει κόσμος ??
Για μένα πάντως ήταν ακόμη μια επιβεβαίωση πως οι πρώτοι που καταστρέφουν τις ακτές και τις θάλασσες είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι που μεγάλωσαν και μένουν εκεί θεωρώντας τες ιδιοκτησία τους κι όχι κοινό κτήμα όλων και κληρονομιά στους επόμενους.
Απάντηση με παράθεση