Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 09-09-08, 13:48
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Γεια σου Ανεζινα.

Καταρχήν ηρέμησε , χαλάρωσε , πραγματικά είναι επέμβαση ρουτίνας και δεν διαρκεί πάνω από 3-4 λεπτά το μάτι (σε όλη τη διαδικασία).
Στο ίδιο κέντρο στο χαλανδρι έκανα πριν λίγους μήνες επέμβαση με τη μέθοδο lasic , και ήμουν και γω αγχωμένος πάρα πολύ.
Ο Γιατρός μου που είχε μια εμπειρία 20 χρόνων πίσω σε αυτές τις επεμβάσεις μου είχε πει τα πάντα τα οποία συνέβησαν μετά την επέμβαση.

Ας τα πάρουμε όλα από την αρχή..

Βγαίνοντας από την αίθουσα (να μην την πω χειρουργείο διότι δεν είναι) του λέιζερ θα φοράς μια μασκουλα για μισή ωριτσα .
Μόλις την βγάλεις θα δεις αμέσως τα αποτελέσματα αλλά πολύ θολά…μην φοβηθείς καθόλου!!
Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του γιατρού μετά την επέμβαση και πηγαίνοντας σπίτι σου προσπάθησε να κοιμηθείς αμέσως….θα σε ανακουφίσει και το κυριότερο μόλις ξυπνήσεις θα δεις ότι δεν έβλεπες τόσο καιρό αλλά πάλι λίγο θολά.
Το θα σε ανακουφίσει σημαίνει πως 1 ώρα μετά την επέμβαση θα νιώθεις ένα μικρό κάψιμο στα μάτια αλλά μόλις καταφέρεις και κοιμηθείς…αυτό ήταν….έφυγε για πάντα… εκεί θα βλέπεις περίπου το 80%...
Εγώ μόλις ξύπνησα πήγα super market ….μην το κανείς!!! Καλό θα ήταν να μείνεις την πρώτη μέρα στο σπίτι.

Προφανώς ο γιατρός θα σου πει πως απαγορεύετε το νερό της βρύσης μέσα στα μάτια για μια εβδομάδα καθώς και το τρίψιμο των ματιών για 5-7 ημέρες καθώς και θα σε έχει προμηθεύσει και μασκουλα ύπνου.

Εάν στη δουλειά σου λειτουργείς pc πάρε και την δευτέρα-τρίτη άδεια (εννοείτε πως την παρασκευή δεν δουλεύεις) εάν μπορείς…
Εάν δεν λειτουργείς pc και η δουλειά σου δεν είναι ‘βρόμικη’ τότε είσαι έτοιμη να πας…

Για τουλάχιστον 15-20 μέρες τα κολλύρια κάθε ένα τέταρτο και αργότερα μισή ώρα θα σου είναι απαραίτητα και πολύ ανακουφιστικά , μην σε ενοχλεί καθόλου αυτό , θα μπουν στην καθημερινότητα σου για περίπου ένα μήνα..
Το βραδύ να βάζεις πάντα το jel που σου έχει δώσει ο γιατρός διότι αυτό κρατάει τα μάτια υγρά πολλές ώρες στον ύπνο.
Όταν ξυπνάς για περίπου 20 μέρες θα τα νιώθεις λίγο ξερά…κολλύρια και jel είναι η λύση.

Στη θάλασσα ο γιατρός μου είχε πει 40 ημέρες μετά την εγχείρηση αλλά εγώ πήγα για rafting στο λουσιο στις 25… μην παίρνεις παράδειγμα εμένα όμως..κανε ότι σου πει ο γιατρός σου!!!

Στη θάλασσα δεν θα έχεις πιστεύω κανένα θέμα μετά από 1 ½ - 2 μήνες…

Όλα αυτά στα λέω όπως τα έζησα εγώ προσωπικά το Πάσχα που μας πέρασε και πίστεψε με είδα το φως το αληθινό!!!!
Να τηρείς πιστά τις οδηγίες του γιατρού σου!!
Το 100% θα το πιάσεις σχετικά γρήγορα ποσοτικά…αλλά ποιοτικά θα κανείς Κανά Μήνα +

Κατι ακομα:

Α) να πας στο διαθλαστικό κέντρο με αυτοκίνητο και οδηγό…μην οδηγας εσύ μετά…
Β) Το όνομα του γιατρού μου είναι Δημήτριος Γιαλιας και φοράει Γυαλιά!!!



τον ευχαριστω πολυ μεσα απο την καρδια μου!!!

γ) http://scuba-doc.com/diveye.htm

Ερώτηση στη DAN…

Question:
I have a question about eye surgery.
Is there any difference in waiting time before returning to diving when the laser eye surgery is done by PRK-METHOD?

Answer:
In general laser corneal surgery is considered to require a return-to-dive interval ranging from 2 until 4 weeks, depending on the type of surgery, Lasik techniques being the ones requiring less time.
Surgical radial keratotomy interventions require a longer interval, generally not less than 3 months.
There is no known permanent contraindication to resuming diving when clinical complete healing is achieved after non complicated eye surgery performed with such methods, unless other conditions, ocular or general, may be present.



Υς: Εκείνο τον καιρό έκανε απεργίες η ΔΕΗ και 2 λεπτά πριν μπω μεσα έπεσε το ρεύμα…:ang yr:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι !!!!! και καλές βουτιές μετά!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος : 09-09-08 στις 14:05.
Απάντηση με παράθεση