Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 25-06-07, 20:24
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Κατάδυσεις σε βάραθρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτηση που μου ήρθε στο μυαλό είναι πόσο μεγάλη είναι η διαφορά πίεσης στα -800 μέτρα; Αν η πίεση κατεβαίνοντας ένα σπήλαιο αλλάζει όπως και ανεβαίνοντας με ένα αεροπλάνο τότε χρησιμοποιώντας τα μοντέλα που ισχύουν στην αεροπορία.

Για κάθε 28 πόδια ή 8.5 μέτρα η διαφορά πίεσης είναι 1 hPa

στα -850 μέτρα (για απλούστευση των υπολογισμών) τότε έχουμε μια διαφορά 100hPa. Άρα είναι σίγουρα έξω απο τις συνήθεις πιέσεις. Βέβαια η πίεση στον αέρα αλλάζει πολύ πιο αργά από ότι στο νερό.

Γενικά ένας απλός τύπος είναι

P0 - (height(m)/8.5)

Δηλαδή αρχική πίεση - ύψος σε μέτρα / 8.5
πχ
1013 - (-850/8,5)
1013 - (-100) = 1113

Οι βαρομετρικές πιέσεις που παρατηρούνται στην επιφάνια της θάλασσας είναι από 977 έως 1049hPa οπότε (φαντάζομαι - δεν το ξέρω σίγουρα) οι αλγόριθμοι στα DC να έχουν μια τιμή για την επιφάνια της θάλασσας μέσα σε αυτό το πεδίο, λογικά θα είναι 1013,25 που είναι η 1 ατμόσφαιρα

Βέβαια οι διαφορές (σε σχέση με το τι γίνεται κάτω απο το νερό) είναι μικρές, ενδεικτικά να αναφέρουμε ότι μόλις ένα μέτρο νερού (νερού όχι θάλασσας) δίνει πίεση περίπου 98 hPa. Μολαταύτα οι μικρές διαφορές πίεσης ισχύουν και στην κατάδυση σε υψόμετρο αλλά και εκεί ισχύουν ειδικοί υπολογισμοί.

Έτσι ο κάθε ένας από εμάς λογικά θα διερωτηθεί απο πιο (αρνητικό) υψόμετρο και κάτω χρειάζονται διαφορετικές διαδικασίες στην κατάδυση
Νεοκλή χρησιμοποιώ ένεκα των βιβλίων φυσικής που έχω συμβουλευτεί για την μεταβολή πίεσης σε υψόμετρο τον τύπο:

Palt = Po * EXP(-alt/8000).

alt υψόμετρο σε μέτρα (θετικό για πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας αρνητικό για βάραθρα)

Po Η βαρομετρική πίεση στην επιφάνεια της θάλασσας = περίπου 1013 mbar

Για να τονδοκιμάσουμε στα υψόμετρα που αναφέρεις να δω αν είμαι σύμφωνος με τους υπολογισμούς σου...

P στα -800m = 1013 mbar * EXP(800/8000) = 1120 mbar

Άλλο ένα παράδειγμα:

Για υψόμετρο 2500 m

P2500m = 741 mbar (Ο δικός σου τύπος βγάζει 718 mbar δηλαδή περίπου συμφωνούμε).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Νομίζω ο τύπος με την εκθετική μορφή είναι πιο σωστός. Ο τύπος με την μεταβολή κατά 1 mbar ανά 8,5 μέτρα είναι κατά προσέγγιση σωστός. Μαθηματικά η μεταβολή της πυκνότητας του αέρα δεν είναι γραμμική συνάρτηση του υψομέτρου.
Απάντηση με παράθεση