Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 16-06-07, 12:54
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

Γεια σου Αντρέα.

Νομίζω ότι το καλύτερο dive site της Σαντορίνης θεωρείται η ξέρα Αδιάβατος, λίγο πιο χαμηλά (νότια) από το Ακρωτήρι. Νομίζω ότι και τα 4 (?) καταδυτικά κέντρα της Σαντορίνης οργανώνουν βουτιές σε αυτό το σημείο. Όμορφη ξέρα, με πολύ καλή μορφολογία και εύκολη πρόσβαση στα 40-45. Τα δε "σκαλοπάτια" της, λες και τα έχουν σκαλίσει με καταδυτική ακρίβεια για όλες τις πιθανές στάσεις αποσυμπίεσης. Απο ζωή έχει αρκετό ενδιαφέρον και νομίζω ότι γενικά αξίζει 1-2 βουτιές τουλάχιστον....

Για εύκολη πρόσβαση από ακτή, πολύ όμορφη είναι η θέση Ρεμέτζο (πάλι κοντά στο Ακρωτήρι) όπου έχει και την καταδυτική του βάση ο Παύλος Στεφανίδης (Santorini Dive Centre νομίζω). Η φωτογραφία στο προφίλ μου με τον απίθανο λούτσο (barracuda), είναι ακριβώς από εκεί.

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το "καλύτερο dive cite" (αν π.χ ψάχνεις βουτιές τύπου ναυάγια, σπηλιές κλπ) αλλά πιστεύω ότι σε ένα τόσο ιδιαίτερο νησί όσο η Σαντορίνη όλες οι βουτιές μπορούν να έχουν ενδιαφέρον... στη θέση σου, ας πούμε, θα αναζητούσα ηφαιστειακές βουτιές (Ν. Καμένη, Παλιά Καμένη και Κολούμπο). Είναι πολύ ιδιαίτερες τοποθεσίες αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν ο τρόπος που το βλέπω εγώ θα καλύψει και τις δικές σου απαιτήσεις....
Προσπάθησε να κάνεις και καμιά νυχτερινή, έχω ακούσει μέχρι και για συναντήσεις με Ναυτίλους....

Υ.Γ. Ο Γ. Δελβερούδης (που δούλεψε κάτι φεγγάρια εκεί) θα μπορει να σου/μάς πει πολύ περισσότερα...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση