Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 02-11-09, 12:55
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: νυχτα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χάος ξεκινάει εδώ ακριβώς, γιατί πουθενά στον νόμο δεν καθορίζονται οι προυποθέσεις με βάση τις οποίες το Λιμεναρχείο δίνει ή δεν δίνει την άδεια.

Καλό κουράγιο.

+1 GEO με δύο γραμμές τα είπες όλα

Νεκο Θεέ έχεις εξελιχθεί σε κινητή βιβλιοθήκη

Στέλιο γενικά το θέμα "και τελικά εγώ τι κάνω;" έχει να κάνει με τον λιμενάρχη, τα κέφια του, την καλή του καρδιά, το πόσο γλυκά-ψαρωτικά-επισημα-ανεπίσημα πας, απο την γεμάτη γεύση του εεεεμ από τις σχέσεις σου με το λιμεναρχείο θέλω να πω κα.

Γενικά λίγο έχει να κάνει με το αν εσύ τελικά είσαι σε θέση ή όχι να κάνεις νυχτερινή κατάδυση.

Κατηγοριοποίηση λιμεναρχείων (από προσωπική πείρα)
α. Κάποια λιμεναρχεία δεν δίνουν καθόλου
β. Κάποια λιμεναρχεία δίνουν εφόσον έχεις πιστοποίηση night diver
γ. Κάποια δίνουν-δεν δίνουν. Δηλαδή αν σε πιάσουν δεν σε γράφουν αρκεί να σε ξέρουν (να έχεις πάει απο κει μια δυο φορες και μετά ίσως με ένα απλό τηλέφωνο πριν την βουτιά).

Τα λιμεναρχεία της κατηγορίας (γ) σπάνια νοιάζονται για το τι πτυχίο έχεις (αρκεί να είναι απο αναγνωρισμένο οργανισμό)

Κοινώς... παρτ'αυγό...

Αν ενδιαφέρεσαι για συγκεκριμένες περιοχές μπορούμε να γίνουμε και πιο συγκεκριμένοι (βάση προσωπικής πείρας του καθένα μας)

Άποψή μου είναι να ζητάμε άδειες για νυχτερινή πρώτα με το καλό και ευγενικό και στην κάθετη άρνηση να ζητάμε έγγραφη αιτιολογημένη απάντηση (προϋποθέτει έγγραφη αίτηση για νυχτερινή). Καλό επίσης είναι όταν συναντάμε άρνηση να μιλάμε και με το κεντρικό λιμεναρχείο Πειραιά. Συνήθως βγαίνει άκρη ή τουλάχιστον το πράγμα μπαίνει σε μια λογική σειρά και τελικά παίρνεις άδεια.

Δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων τι θα σου απαντήσουν. Προσωπικά πάντως όπου και να πήγα βούτηξα με την άδεια (έγγραφη ή προφορική) του λιμεναρχείου.

Υ.Γ. Μην ζητήσεις άδεια αν φυσάει πολύ... δεν δίνει κανείς άδεια άσχετά αν στην παραλία που θα πας "το πιάνει" ή όχι. Απαγορευτικό απόπλου = απαγορευτικό νυχτερινής.
Υ.Γ.2 Αν καταδυθείς νύχτα με σκάφος τότε τα πράγματα δυσκολεύουν λιγάκι ακόμα.
Υ.Γ.3 Ότι και να κάνεις μην αμελήσεις να μας πεις την εμπειρία σου
Απάντηση με παράθεση