Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 02-07-09, 14:04
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: 25.5-06.06.09: S/S Burdigala Project - η έρευνα συνεχίζεται!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων

-Καλημέρα σας. Τι κάνετε εδώ;
-Καλημέρα σας. Καταδυόμαστε.
-Έχετε άδεια;
- Άδεια;;;; Γιατί να έχουμε άδεια ρε παιδιά;;;; Τί έχει εδώ που χρειάζεται άδεια;;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
-Όχι
-Γνωρίζετε ότι πρόκειται για το ναυάγιο του υπερωκεάνιου S/S Burdigala,
- Όχι
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
το οποίο βυθίστηκε στις 14 Νοεμβρίου 1916
- Όχι
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
και προστατεύεται σαν πολιτιστικό μνημείο σύμφωνα με το ΦΕΚ 1701; Πως ονομάζεστε;
-Τάδε....
- Μα εσείς δεν ήσασταν αυτοί που το καταδύθηκαν, το ταυτοποίησαν και το ανέδειξαν μέσω της ιστορικής έρευνας που πραγματοποίησαν;
-Οχι.

Η δημοσίευση μιας "ερασιτεχνικής ομάδας" σε μια "παλιοφυλλάδα" δεν νομίζω οτι αποτελεί αδιάψευστα στοιχεία, είτε για το στίγμα του ναυαγίου, ούτε για το όνομα, ούτε για την πολιτιστική μας κληρονομιά!!!!!



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την ΕΕΑ κανένας, από το Λιμεναρχείο πρέπει να ζητήσεις άδεια σύμφωνα με τον 3409, άρθρο 11, παράγραφος 2:

Οι καταδύσεις αναψυχής με αυτόνομη καταδυτική συσκευή απαγορεύονται σε περιοχές: α. διέλευσης ή αγκυροβολίας πλοίων............στ. όπου η Λιμενική Αρχή, με αιτιολογημένη απόφαση της, επιβάλλει απαγορεύσεις για λόγους ασφάλειας πλοίων ή προσώπων.“

Ακριβώς στο σημείο που βρίσκεται το ναυάγιο είναι η γραμμή των επιβατηγών πλοίων Λαυρίου – Κορησσίας. Ακόμα και στην περίπτωση που πάρει κανείς το ρίσκο να καταδυθεί, εγώ προσωπικά το θεωρώ τελείως ανεύθυνο και ηλίθιο (αν θες το συζητάμε), το λιμενικό έχει την δυνατότητα, σύμφωνα με τον νόμο, όχι μόνο να σε μαζέψει αλλά και να σε μηνύσει.Πάρε τηλέφωνο το Λιμεναρχείο Λαυρίου για επιβεβαίωση, αν δεν σε πείθουν τα γραφόμενα μου.
Δημήτρη ελπίζω να μην κάνω λάθος, αλλά διαβάζοντας το Blog σας αυτό που κατάλαβα είναι οτι η άδεια δεν σας δόθηκε από την ΕΕΑ κι όχι από το Λιμεναρχείο.
Εκτός κι αν το Λιμεναρχείο για να εκδώσει την άδεια χρειάζεται την άδεια της ΕΕΑ, το οποίο όμως είναι λίγο άτοπο διότι δεν υπάρχει καμία σχέση ανάμεσα στα δυο χαρτιά.
Επίσης θα ήθελα να μάθω εαν η ΕΕΑ σας απάντησε εγγράφως αρνούμενη την άδεια, και που στήριξε αυτή την άρνησή της.

Προφανώς δεν έχω κανένα λόγω να σε αμφισβητήσω.... απλά μου άρεσει να παίζω το "συνήγορο του διαβόλου"
Απάντηση με παράθεση