Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 02-07-09, 15:31
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 25.5-06.06.09: S/S Burdigala Project - η έρευνα συνεχίζεται!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
.

Προφανώς δεν έχω κανένα λόγω να σε αμφισβητήσω.... απλά μου άρεσει να παίζω το "συνήγορο του διαβόλου"
Και εγώ θέλω:

-Καλημέρα σας. Τι κάνετε εδώ;
-Καλημέρα σας. Καταδυόμαστε.
-Έχετε άδεια;
-Δεν χρειάζεται άδεια για αυτόνομη κατάδυση μπλα μπλα
-Γνωρίζετε ότι πρόκειται για το ναυάγιο του υπερωκεάνιου S/S Burdigala, το οποίο βυθίστηκε στις 14 Νοεμβρίου 1916 και προστατεύεται σαν πολιτιστικό μνημείο σύμφωνα με το ΦΕΚ 1701; Πως ονομάζεστε;
- Ποιό Ναυάγιο; ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑΥΑΓΙΟ. Που ξέρετε εσείς ότι υπάρχει εδώ ναυάγιο; Να μου το δείξετε γιατί εγώ δεν καταδύθηκα εκεί!!!

Βέβαια υπάρχει και αυτό

Παράθεση:
Ακριβώς στο σημείο που βρίσκεται το ναυάγιο είναι η γραμμή των επιβατηγών πλοίων Λαυρίου – Κορησσίας. Ακόμα και στην περίπτωση που πάρει κανείς το ρίσκο να καταδυθεί, εγώ προσωπικά το θεωρώ τελείως ανεύθυνο και ηλίθιο
Που δεν το συζητάμε, αλλά εδώ μπορεί ενδεχομένως κάποιος να ζητήσει άδεια από το Λιμεναρχείο για 1 μίλι πιο πέρα πάνω στην γραμμή του πλου, με αιτιολογικό την έρευνα για το κοράλι τάδε (παίζει; )

Όπως κατάλαβες ειμαστε μεγάλα λαμόγια σε αυτόν τον σύλλογο Δημήτρη. Στην πράξη βέβαια αυτό που κάνατε ήταν το πιο σωστό μια που δεν μιλάμε για μια απλή κατάδυση αναψυχής. Έπρεπε να υπάρχει και η σωστή ενημέρωση του λιμεναρχείου και της ΕΕΑ αφού το υλικό θέλατε να το δημοσιεύσετε. Εγώ αυτό που θα έκανα σαν 2ο βήμα είναι να πιάσω τους πραγματικούς ανθρώπους του πολιτισμού και να τους εξηγήσω τι έγινε και τι θέλω.
Απάντηση με παράθεση