Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 08-07-09, 17:31
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JOHNABIT Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μετα απο επικοινωνια μου με φιλους ''επαγγελματιες'' ψαραδες με διαβεβεωσαν οτι δεν μπορουν να ψαρεψουν στην Γυαρο. Ουτε καν καθετη οι ερασιτεχνες. Η καταδυση σας εγινε κατοπιν αδειας και με πιεσεις και γραφειοκρατικες διαδικασιες. Αρα ερωτω? γιατι να γινει παρκο η Γυαρος αφου δεν ενοχλητε αλιευετε απο κανεναν? Αρα ο NMOIRAS ειχε απολυτο δικιο. Ειναι ασκοπο. Εχω επισκευτει την γυαρο και ειναι πραγματικα ενα παρθενο μερος. Αν η green peace θελει να κανει κατι αξιολογο στο αιγαιο, να απαγερευση πρωτα τις μηχανοτρατες που σαρωνουν και βομβαρδιζουν το αιγαιο και οχι να πολεμαει τους ερασιτεχνες ψαραδες που κανουν το χομπι τους. Επανηλημενος το εχω αναφερει το θεμα αλλα κανεις δεν τις εχει κουνησει. Παρα πολλοι λιγοι απο εδω γνωριζουν την ζημια που μπορει να κανει η μηχανοτρατα. Ο Nmoiras στην αρχη ηξερε τι ελεγε αλλα βιαστικατε να τον επιπληξετε για την ελλιπης ενημερωση του. Παρακαλω οποιος μου απαντησει να μου απαντησει σεβομενος την αποψη μου και χωρις να ερθει σε ριξη μαζι μου

Φιλικα παντα
Γιαννης
Γιάννη, είναι ωραίες και καλές οι προσωπικές απόψεις αλλά συνήθως δεν φτάνουν να μας πουν όλη την αλήθεια.

Εγώ ας πούμε γνωρίζω από πρώτο χέρι επαγγελματίες που ψαρεύουν στη Γυάρο.
Επίσης από πρώτο χέρι (τους είδα με τα μάτια μου τις μέρες που ήμουν εκεί) ξέρω ότι η Γυάρος έχει συχνές επισκέψεις από Ψ/Τ, και μάλιστα από το δικό σου νησί.

Θες να μου πεις τώρα ποια από τις δύο πραγματικότητες - η δική μου ή η δική σου- είναι ορθότερη;

Έχω απλά την αίσθηση, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι εφόσον δεν υπάρχει Νόμος που να απαγορεύει την αλιεία στη Γυάρο, δεν υπάρχει και προστασία...

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης με σένα ή τον Μοίρα ή οποιονδήποτε άλλο.....


ΥΓ. Όσο για το ότι πράγματι δεν είδαμε και κανένα ψάρι της προκοπής όσο ήμασταν εκεί Βig-Blue, μάλλον ξέχασες πόσο καλά κρύβονται....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση