Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 10-07-09, 10:53
JOHNABIT JOHNABIT is offline
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 18
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Λοιπον, χτες το πρωι ασχοληθηκα με αυτο το θεμα,πηγα στο Λιμεναρχειο Συρου και μπαινοντας ειπα στον φυλακα για την γυαρο και μου απαντησε οτι απαγορευετε ακομα και η προσεγγιση στα 2 ν.μ. Η απαντηση δεν με καλυψε και ανεβηκα στην λιμενικη αστυνομια οπου με καλη θεληση η κοπελα που ηταν μεσα μου εδωσε ενα νομο περι καταδυσεων οποθ λεει οτι απαφορευετε η καταδυση βαση των αρθρων 12 και 15 του νομου 3028/2002 (φεκ 153 Α') και β σε περιοχες των εναλιων αρχαιοτητων και σε οικολογικα ευαισθητα θαλασσια οικοσυστηματα συμφωνα με 1650/1986, 3044/2002 και κ.υ.α 33318/3028/1998.
Εγω τους ειπα οτι η Γυαρος δεν συμπεριελαμβανετε σε αυτους τους νομους. Τοτε μου εδειξε τον ειδικο ΓΚΛ ΦΕΚ 39 Β'/79 οπου λεει οτι απαγορευετε γενικως η αλιεια οποιουδηποτε αλιευτικου σκαφους εις τις εξης περιοχες: α) Εντος του λιμενος Συρου και του στομιου αυτου.
β) περιξ τις Γυαρου.
Οποτε απο αλιεια το λυσαμε: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ
Επειτα πηρα το Κεντρικο Λιμενρχειο Πειραια και ρωτησα αν επιτρεπετε η καταδυση στην Γυαρο και μου απαντησε ακριβως: Γυαρος???? που ειναι αυτο? δεν ξερω, παρε αλλου, Γεια.
Επειτα πηρα το Υπουργειο Πολιτισμου οπου δεν γνωριζανε και μου δωσανε το τηλ της εφοριας οπου λεει ειναι υπευθυνη για την Γυαρο.Εκει περνω και εχει δουλεια η προισταμενη και μου λενε να παρω πιο μετα και πιο μετα.
Οποτε απαντω στην PSYSALIA και στο 4.
Η αλιεια στην Γυαρο απαγορευετε ετσι και αλλιως. οποτε επανερχομαστε σε αυτα που ελεγα στην αρχη. Το αν επαγγελματιες πανε στην Γυαρο ειναι θεμα του λιμεναρχειου να τους πιασει. Και αν δεν τους πιανει, δεν λειτουργει ο κρατικος μηχανισμος. Εκτος αυτου, αν σε ενα νησι πανε και ψαρευουν εφοσον ξερουν οτι ειναι παρανομο, σκεφτητε τοτε τι παρανομιες γινονται στην Συρο και στην καθε Συρο. Το κυριο μελημα επρεπε να ηταν να προστατεψουμε τις Κυκλαδες πρωτα και οχι την Γυαρο. Γνωριζω οτι θα γινει και σε αλλα νησια πχ και σε εμας. αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ...
Τωρα για το 2.
Αν ειδατε οπως λετε ψαροντουφεκαδες, αν λεω, και ειδικα εναν με μπουκαλες, εισασταν μαρτυρες παρανομης δραστηριοτητας και θα μπορουσατε καλλιστα να κανετε κατι. Αφου δεν κανατε δεν πρεπει να το αναφερετε καν. Απο τα φορουμ δεν λυνετε τιποτα, πρεπει καποτε να το καταλαβουμε.
Απάντηση με παράθεση