Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 25-01-08, 18:02
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Αντιγράφω από το http://www.huts.gr/modules.php?name=...iewtopic&t=391 :

Παράθεση:
Έχετε κάποια εκτίμηση για τo κόστος εισόδου στα πάρκα και ποιες θα είναι οι υπηρεσίες που θα λαμβάνει ο δύτης κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στο πάρκο;

Δεν έχουμε ακόμα κάποια τέτοια εκτίμηση αλλά πιστεύω ότι το αντίτιμο εισόδου δεν πρόκειται θα αποτελέσει πρόβλημα. Θέλω να πω ότι, ένα ποσό π.χ. 5 € ή 10 € προκειμένου να καταδυθείς σε έναν υποθαλάσσιο παράδεισο, ή σε ένα εντυπωσιακό ναυάγιο, δεν λέει τίποτα σε έναν φανατικό δύτη.
Εμένα προσωπικά, αυτή η τοποθέτηση του κ. Κούτση μου δημιουργεί μεγάλες ανησυχίες. Ο κ. Κούτσης είναι σαν να λέει "είσαι φανατικός δύτης ; είσαι ε; ε, τότε, πλέρωνε αγόρι μου!" Γιατί ; Πως το ξέρει αυτό ο κ. Κούτσης ; Μήπως είπε κάποιος στον κύριο Κούτση πως οι φανατικοί δύτες έχουν κάνα σεντούκι με ευρώ ή βρίσκουν τα ευρώ στον δρόμο ; Πως το λέει αυτό ; Από που, από τι παίρνει την αφορμή για να το πει ; Δεν το λέει άϊντα, ξέρει πολύ καλά τι λέει γιατί έχει δει, έχει διαβάσει κι έχει μελετήσει το κλίμα που επικρατεί στις κοινότητες των αυτοδυτών και στους συλλόγους τους σχετικά με την ύπαρξη ενός εισητηρίου και λέει "'ντάξει, δεν έχω πρόβλημα από αυτούς, κανένας δεν φέρνει αντίρρηση, όλα ok". Τα 'χει μελετήσει όλα ο άνθρωπος, δεν είναι τυχαίος.

και παρακάτω :

Παράθεση:
Δεν είναι παραπάνω από το να πιεις δύο καφέδες τώρα πια…
λέει ο κ. Κούτσης.

Γιατί κ. Κούτση μου ; Ποιος σας είπε πως εγώ πίνω καφέδες ; Εγώ δεν πίνω καφέδες κι αν οι καφετέριες είχαν εμένα μόνο ως πελάτη θα είχαν βάλει λουκέτο. Θέλω να πω δηλ. πως διακρίνω μια ελαφρότητα στο θέμα του εισητηρίου από τον υπεύθυνο των εργασιών της εταιρείας, του στυλ "έλα μωρέ, δυο καφέδες είναι η τιμή, σιγά το πράμα!" Κι επειδή ; Εγώ για να κάνω μια βουτιά και να την πληρώσω, θα στερηθώ από κάπου αλλού. Θα μου πεις πληρώνω την μούρλα μου, αλλά και τι σημαίνει αυτό ; Πως επειδή εγώ είμαι φανατικός, εσύ πρέπει να κερδίσεις από το φανατιλίκι μου ; Δεν νομίζω.

Ο κ. Κούτσης καλό όμως είναι να γνωρίζει πως το αντίτιμο εισόδου θα αποτελέσει πρόβλημα. Αν όχι για μας τώρα, για κάποιους άλλους μετά. Αν θέλει να φτιάξει καφετέριες και club μέσα στο Πάρκο, είναι ασφαλώς δικαίωμά του, αλλά ας μην το δέσει και κόμπο πως οι φανατικοί δύτες θα πηγαίνουν για να πίνουν και καφέ εκεί.

Δεν ξέρω ... ανυσηχώ ... μπορεί να κάνω και λάθος, μπορεί να γίνομαι και υπερβολικός, συγνώμη κιόλας, επιφυλάσσομαι όμως διαβάζοντας τέτοια πράγματα. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος ...
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση