Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 25-01-08, 20:42
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Δυστυχώς Παύλο η αλήθεια είναι ότι επιλέξαμε να κάνουμε ένα ακριβό ‘sport’ – αν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι – ή καλύτερα hobby και αυτό το ξέρουν πολύ καλά τόσο οι επιχειρηματίες όσο και οι κυβερνήσεις κρατών που έχουν επενδύσει στον καταδυτικό τουρισμό. Δε συζητώ μόνο για την αγορά εξοπλισμού αλλά και για την ενοικίαση, μεταφορά και πρόσβαση μέχρι το dive site και πάει λέγοντας.

Επειδή έχει τύχει μα βρεθώ σε ομάδες και επιτροπές που προσπαθούν να πείσουν από νομάρχες και δημάρχους, μέχρι παραδοσιακούς αλιείς και απλούς πολίτες, για την ανάπτυξη καταδυτικού τουρισμού σε μία περιοχή (για εμένα προσωπικά η οργανωμένη ανάπτυξη καταδυτικού τουρισμού έχει πάντα ως προέκταση την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος), ένα από τα επιχειρήματά μας είναι καλώς ή κακώς ότι οι αυτοδύτες είναι συνήθως τουρίστες σχετικά ‘υψηλού μορφωτικού και οικονομικού επιπέδου’. Συνεπώς είναι μια ‘ποιοτική’ μορφή τουρισμού.

Αυτό δεν σημαίνει πως εμείς τους ‘κακομαθαίνουμε’ αλλά είναι η γενική αλήθεια σε παγκόσμιο επίπεδο. Δεν είμαι αυτός που θα πάει σε ένα μέρος για να τα πιω, να μεθύσω, να τα σπάσω όλα και μετά να ξερνάω στους δρόμους ξημερώματα (μπορεί να το κάνω και καμιά φορά, δε λέω…). Θα πάω σε ένα μέρος και θα αφήσω τα λεφτά μου για να θαυμάσω το θαλάσσιο περιβάλλον και όσα αυτό μου προφέρει και στη συνέχεια να μεταδώσω τις εντυπώσεις μου και την αγάπη μου για την περιοχή και το περιβάλλον σε άλλους αυτοδύτες, φίλους, στην οικογένειά μου και στην κοινωνία γενικότερα.

Αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει για άλλη μια φορά να μας γδάρουν, όπως γίνεται παντού και πάντα! Δεν έχεις άδικο Παύλο… όλα πλέον μετριούνται σε καφέδες! Δυο καφέδες από εδώ, τρεις καφέδες από εκεί και πέντε παραπέρα! Το θέμα είναι ότι ο ένας καφές στην Ελλάδα είναι πιο ακριβός ας πούμε από ότι στην Ισπανία (αν και ο Ισπανός θα πιει έναν cortado σε 5 λεπτά και θα φύγει ενώ ο Ελληνάρας με την παρέα του θα την αράξει για κανένα 3ωρο τουλάχιστον!).

Μην ξεχνάς όμως ότι αν γίνουν οργανωμένα καταδυτικά πάρκα δε σημαίνει ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε κατάδυση αλλού… Μπορούμε και θα μπορούμε να κάνουμε κατάδυση παντού (πλην των αρχαιολογικών περιοχών)! Και ούτε θα ανακηρυχθούν όλες ή έστω οι ‘καλύτερες’ θαλάσσιες περιοχές της Ελλάδας σε ΠΟΑΚΠ.

Για να πάω λοιπόν εγώ ως δύτης σε μία ΠΟΑΚΠ όπου πρέπει να πληρώσω δύο τρεις ή δεν ξέρω πόσους ‘καφέδες’, θα πρέπει να έχει να μου προσφέρει κάτι που δεν το έχει μια άλλη – ελεύθερη για κατάδυση περιοχή – από τις τόσες που υπάρχουν. Το θέμα είναι λοιπόν τι θα είναι αυτό το κάτι παραπάνω… Ας πούμε στο Sharm el Sheikh πληρώνεις – μέσα σε όλα τα άλλα – ένα ‘αντίτιμο’ για το θάλαμο αποσυμπίεσης (σε περίπτωση που χτύπα ξύλο το χρειαστείς). Ωστόσο αυτό προσδίδει σε κάποιους αυτοδύτες μία αίσθηση ασφάλειας που μπορεί να αποτελέσει κίνητρο προσέλευσης. Ο μόνος τρόπος να τραβήξει εμένα προσωπικά για παράδειγμα ένα ΠΟΑΚΠ, θα είναι ένα μοναδικό ‘παρθένο’ περιβάλλον!

Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει ο όποιος διαχειριστής του ΠΟΑΚΠ, είτε είναι οι αρχές τοπικής αυτοδιοίκησης είτε ένας επενδυτής, να προστατέψει με νύχια και με δόντια μια περιοχή από παράνομη αλιεία, αγκυροβολία σκαφών κλπ. για κάποια χρόνια προκειμένου να προλάβει να ‘ανακάμψει’ εάν υφίστατο όλα αυτά μέχρι σήμερα. Αν πάλι αυτή η περιοχή ήταν ‘παρθένα’ εξ αρχής, θα πρέπει να διασφαλίσουν ότι θα παραμείνει έτσι!

Θα μου πεις γιατί να το κάνουν αυτό; Πολύ απλά γιατί έτσι μόνο θα τραβήξουν τον πελάτη! Αν δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα ένα ΠΟΑΚΠ, ποιος θα πάει και θα πληρώσει! Θα προτιμήσουμε όλοι να πάμε λίγο παραδίπλα… Το θέμα λοιπόν είναι να ξεκαθαρίσουμε σε ΟΛΟΥΣ τους ‘λήπτες αποφάσεων’ ή στα ελληνικά stakeholders (!), ότι αυτός είναι ο δικός μας όρος για να μας κάνουν πελάτες! Και σας πληροφορώ ότι το ξέρουν καλά! Δεν είναι τυχαίοι… το έχουν ψάξει, το έχουν μελετήσει!

Το πρόβλημα ωστόσο είναι ότι σε αυτό το νέο νόμο, όσο και αν ψάξαμε, όσο και αν το παλέψαμε, δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΑΦΕΣ τι στο διάβολο θα είναι αυτό το ΠΟΑΚΠ, τι προδιαγραφές και ποιους όρους θα πρέπει να πληρεί και τι θα πρέπει να διασφαλίζει (π.χ. περιβαλλοντική προστασία). Αυτό βέβαια το λίγο ‘φλου’ είναι κατά τη γνώμη μου σαν ένα μικρό ‘παραθυράκι’, από αυτά που συνήθως έχουν οι νόμοι, για να ‘προσαρμόζονται’ στην εκάστοτε περίπτωση. Για το λόγο αυτό πρέπει να καταλάβετε όλοι σας πως πάμε να ‘ανακρίνουμε’ όλους αυτούς που πάνε να αποφασίσουν για εμάς, χωρίς εμάς και να τους πούμε πως ως αυριανοί πελάτες είμαστε εδώ και έχουμε απαιτήσεις!
Απάντηση με παράθεση