Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 25-01-08, 23:41
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 02.02.2008 - Ημερίδα: Καταδυτικά Πάρκα στην Ελλάδα - Προβληματισμοί και Προοπτικές

Όταν ο κος Κούτσης έδινε τις συνεντεύξεις του, οι σύλλογοί μας δεν υπήρχαν ακόμα και οι συζητήσεις στα φόρα σχετικά με τα καταδυτικά πάρκα περιορίζονταν ως επί το πλείστον σε τοποθετήσεις τύπου "ας αποφανθούν οι ειδικοί".

Από τότε μέχρι σήμερα έχουν γίνει σπουδαία βήματα και οι σκόρπιες αντιδράσεις έχουν αρχίσει να γίνονται μεστά επιχειρήματα.

Το "δεδομένο αντίτιμο" των επιχειρηματιών Παύλο δεν πηγάζει από τη σιγουριά τους ότι οι δύτες έχουν να πληρώσουν. Αυτό θα το ήξεραν μόνο αν είχαν κάνει μια πραγματική οικονομική αποτίμηση, π.χ. με ειδικά ερωτηματολόγια-συνεντεύξεις που θα απευθύνονταν σε δύτες (εμάς δηλαδή). Όμως αυτό γνωρίζουμε ότι στη χώρα μας δεν έγινε ποτέ.

Παραδόξως λοιπον, η άνεση με την οποία μιλάνε για "αντίτιμα" πηγάζει από τη διεθνή εμπειρία των Προστατευόμενων Περιοχών και των Θαλάσσιων Καταφυγίων ανά τον κόσμο, όπου κάθε δύτης πληρώνει ένα μικρό αντίτιμο (3-5 ευρώ) για να βουτήξει.

Αυτό που μένει σε μένα να ξεκαθαρίσουν οι κύριοι-αντίτιμο είναι ποιά ακριβώς θα είναι η σχέση των περιλάλητων "Καταδυτικών Πάρκων" με τις Θαλάσσιες Προστατευόμενες Περιοχές, όπου χρόνια και χρόνια, μελετητές επί μελετητών αφιερώνονται στη διασφάλιση της διατήρησης του Φυσικού Περιβάλλοντος, συχνά πυκνά μάλιστα επεμβαίνοντας για να αναχαιτίσουν την απληστία του κέρδους (δεν ξέρω αν θυμόσαστε την ιστορία με την κότα και το χρυσό αβγό -είναι πολλοί αυτοί που αδίστακτα θα έσφαζαν την κότα, έχει συμβεί και αλλού, δε βλέπω το λόγο να μη συμβεί και εδώ).

Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί οι κύριοι-αντίτιμο μού αναφέρουν διαρκώς το παράδειγμα των Μέδες, μιας προστατευόμενης περιοχής όπου η αλιεία απαγορεύεται αυστηρά από το 1983 ενώ ήδη το 1990 είχαν ολοκληρωθεί μελέτες που διασφάλιζαν την ολοκληρωμένη προστασία της (προστασία και από τις τουριστικές και τις αστικές εν γένει δραστηριότητες).
Ποια είναι λοιπόν η σχέση ενός Καταδυτικού Πάρκου Α.Ε. που ξεκινά με γνώμονα τη μπίζνα και μιας περιοχής όπως τα Μέδες που ξεκίνησε με γνώμονα την προστασία και τη διατήρηση?

Αν μου αποδείξουν ότι αυτή η σχέση υπάρχει, ότι η επιστημονική γνώση που ετοιμάζονται να βάλουν μέσα στα ΠάρκαΑ.Ε. αγγίζει έστω και τον ποδόγυρο των Μέδες, εγώ θα το πληρώσω ευχαρίστως το αντίτιμο.

Αλλά ως τότε κανείς δεν μπορεί να με θεωρεί δεδομένη

Παίζονται πολλά μέσα από αυτή την ιστορία. "Κάποιοι" όφειλαν να αναλάβουν επιτελους την προστασία των θαλάσσιων (μεταξύ άλλων) πόρων μας. Αλλά αυτοί οι κάποιοι τα' βάλαν κάτω και απεφάνθησαν ότι το πολιτικό κόστος για να κάνουν κάτι τέτοιο είναι πολύ βαρύ για τις καλοθρεμμένες πλάτες τους. Γιατί λοιπόν να μην ιδιωτικοποιήσουν το ρίσκο;;
Αυτό το "έξυπνο" κάνουν αυτοί οι "κάποιοι". Κι αφήνουν τους επενδυτές να βγάλουν το φίδι από την τρύπα (και τον ψαρά από το καταδυτικό πάρκο, εκεί να δεις γλέντια ).

Κι εγώ λέω, αφού έτσι κι αλλιώς οι άχρηστοιαπόπάνω δε θα το κάνουν ποτέ -γιατί είναι πολύ μικροί για έργα μεγάλα- ας δώσουμε μια ευκαιρία στους επενδυτές να αποδείξουν αυτό που νομίζουν ότι μπορούν: ότι είναι έξυπνοι επιχειρηματίες κι ότι ξέρουν να στήνουν μία βιώσιμη επιχείρηση.

Αν όχι, θα κηρύξουν μια πτώχευση και θα πάνε για βρούβες, με όλες μας τις ευλογίες.

Αλλά μέχρι τότε, εγώ δεν μπορώ παρά να ελπίζω ότι θα κάνουν κάτι καλύτερο. Και όπως έχω ξαναπεί, αν όντως κάνουν το καλύτερο, εγώ θα γίνω η πιο αφοσιωμένη τους πελάτισσα....

Δεν προδικάζω κανέναν, περιμένω εναγωνίως την Ημερίδα για να ακούσω.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση