Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 16-11-20, 23:42
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: Τα βαθύμετρα (έτσι για να μην ξεχνάμε)

κ. Χρήστο σας ευχαριστούμε για άλλη μια φορά που μας ταξιδέψατε στο παρελθόν. Διαβάζω πάντα με μεγάλη ευχαρίστηση τα άρθα σας σχετικά με τους παλίους εξοπλισμούς. Εγώ πάντως θα πώ ότι μας ταξιδέψατε πιο πίσω απο τα 70s

Για να είμαστε πιο ακριβείς τα βαθύμετρα για την ακρίβεια δεν μετράγανε το βάθος αλλά την πίεση, ασχετά αν αυτό που απεικόνιζαν στην δύτη για λόγους ευχρηστίας ήταν το βάθος. Στην πραγματικότητα ήταν μια παρα πολύ απλη κατασκευή, ένα διαφανές σωληνάκι με νερό και ένα καντράν που έδειχνε τα μετρά ή τα ποδια. Βασισμένο στον νόμo του Boylle-Mariotte και στο φαινόμενο capillary.



Τουλάχιστόν H U.S Divers λανσαρε τέτοιου είδους βαθύμετρα αρχές του 50 !!!

Ο συνδυασμός ένος βαθύμετρου με έναν πίνακα ήταν μονόδρομός εκείνα τα χρόνια αλλά και για πολλά χρόνια ακόμα για όποιον δεν είχε την άνεση να αγοράσει ένα αποσυμπιεσόμετρο της SOS.

Προσωπικά κουβαλάω πάντα μαζί μου ένα πινακάκι της Mares των US Navy Divers αγορασμένο το 1197 άσχετά που και να χρειαστεί δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Μάλλον περισσότερο για γούρι το έχω

Όπως αναφέρατε και εσείς πολύ αξιόπιστο όργανο αλλα δεν ήταν ευανάγνωστο πάνω απο τα 10μ. Για όποιον ενδιαφέρεται μπορούμε να εξηγήσουμε για ποιον λόγο η κλίμακα δεν ήταν γραμμική.

Φυσικά τα πράγματα γίνανε καλύτερα όταν βγήκαν τα βαθύμετρα κλειστού κυκλώματος με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που αναφέρατε.

Σχετικά με τα DC αξιζεί να αναφερθεί πως και αυτά εμφανίστηκαν πριν τα 70s
Όπως τα αποσυμπιεσόμετρα της SOS που βγήκαν κάτω απο διάφορά brands εταιριών κατάδυσης. Απ ότι με ενημέρωσε πρόσφατα και ένας πολυ καλός φίλος και συλλεκτης είχαν βγεί σε διάφορες εκδόσεις. Τα πρώτα ήταν μπρούτζινα επινικελωμένα, τα επόμενα πλαστικά και η τρίτη έκδοση που βγήκε τέλη 70 αρχές 80 ήταν inox αλλά δυστυχώς δεν είχε καλή ποιότητα πλαστικών με αποτέλεσμα να πολυμερίζεται το λάστιχο εσωτερικά.

Έχω στην κατοχή ένα τέτοιο στην αρχική του συσκευασία το οποίο δεν έχει μπει ποτέ στο νερό. !!!

Φυσικά θα έιχε ενδιαφέρον να ανοιχτεί ένα ξεχωριστό άρθρο σχετικά με τα DC.



Δημήτρης.
Απάντηση με παράθεση