Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 07-12-15, 13:58
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας παλιος επαγγελματιας δυτης (απο στρατιωτικη εκπαιδευση) που βουταει απο πριν γεννηθουμε πολλοι απο εδω μεσα μου ειπε ενα απλο κανονα για το υπολογισμου το NDL. Το βαθος χ 2 και οτι μενει μεχρι το 90 ειναι ο χρονος που μπορεις να κατσεις στο συγκεκριμενο βαθος χωρις να χρειαστει αποσυμπιεση!!!
Π.Χ 20 μετρα βαθος
20*2=40 μεχρι το 90 μας μενουν 50.
Αρα στα 20 μετρα εχουμε 50 λεπτα!
Με βαση βεβαια τα τωρα δεδομενα μαλλον πως πρεπει αντι για 90 να βαζουμε 80!
Εννοειτε βεβαια οτι οταν βουταω εχω και DC αλλα και πινακα!

Υπάρχουν πολλές παρόμοιες εμπειρικές συνδέσεις για τον υπολογισμό του "χρόνου 0" όπως ο υπολογισμός του "χρόνου 0" με το "7", για ευνόητους λόγους δεν θα αναφερθώ περισσότερο. Καλό είναι να ξεφύγουμε από τέτοιου είδους υπολογισμούς και να χρησιμοποιούμε τα DC μας, ρολόι, βαθύμετρο και έναν πίνακα εφεδρεία που εμπιστευόμαστε, αφού γνωρίζουμε πολύ καλά τη χρήση του. Τέλος, προσωπικά ελέγχω σε τακτά χρονικά διαστήματα τα 3 DC (δυο δικά μου και ένα της συζύγου μου) συγκρίνοντας τα μεταξύ τους. Όταν αλλάζω μπαταρίες τα τσεκάρω συστηματικά σε διάφανο δοχείο συμπίεσης (από plexi glas) σε σταθερή πίεση 5,2 bar (αντίστοιχο βάθος -42m) καταγράφοντας τον χρόνο έκθεσης στην προαναφερθείσα πίεση όλες τις ενδείξεις, στάσεις και χρόνο αποσυμπίεσης κ.λ.π στοιχεία στην εκάστοτε στάση. Αφού συγκρίνω όλα τα δεδομένα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, με τον πίνακα που εμπιστευομαι και κρίνω ότι είναι όλα τα δεδομένα είναι αξιόπιστα, τότε εμπιστεύομαι τα DC μου και τα όργανα που χρησιμοποιώ, πάντα όμως με τη δέουσα προσοχή!!

__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση