Θέμα: Stroke test
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 15-06-08, 00:26
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός που καταλαβαίνει οτι οι άλλοι ίσως δεν γουστάρουν να τους κοροϊδεύουν λεγοντάς τους superman
Δες το σχόλιο και αν δεν καταλάβεις που ακριβώς βρίσκεται η κοροιδία και η ειρωνία να στο εξηγήσω.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Αναφέρθηκα μόνο σε αυτό που συμφωνώ. Τα λιγότερο ''λεπτά'' σου σχόλια τα άφησα στο pm. Άρα νομίζεις λάθος.
Εγώ το έβαλα ολόκληρο για να ξέρουμε και τι λέμε.



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Προφανώς δεν διαβάζεις τα άλλα posts. O Yan έδωσε τον ορισμό του stroke. Προφανώς δεν αναφέρεται σε ΟΛΟΥΣ τους μη GUE. Προσπάθησε σε παρακαλώ να το καταλάβεις. Π.χ."... if somebody is taught that diving is an "every man for himself" sport, that you "can't help somebody deep," that "my gas is my gas," or "know when to leave your buddy," then that is somebody you do not want to be in the water with..." Εσύ θα ήθελες να βουτήξεις με κάποιον που σκέφτεται έτσι;
Κάνεις λάθος διαβάζω όλα τα post. Μιλάω με μικρά πταίσματα την Ελληνική Αγγλική καθώς και Κυπριακή.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Είναι. Γι 'αυτό και ονομάσανε τον οργανισμό GUE. Δυστυχώς ο όρος DIR αργεί να πεθάνει...
Ευτυχώς που καταλάβατε το λάθος σας! Βλέπετε κάτι σωστό και λέτε ΑΑΑΑ DIR. Βλεπετε κάτι λάθος και λέτε ΑΑΑΑΑΑΑ Stroke. Πρόκειτε δηλαδή για μια νέα διάλεκτο χωρίς κάτι νέο ουσιαστικά. Έτσι καταλάβατε ότι κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν γιατί με το DIR δεν πετυχαίνουμε αυτά που υπολογίζαμε αρχικα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Κανείς δεν κινδυνολογεί και κανείς δεν υποστηρίζει οτι εαν δεν πάρεις πτυχίο GUE θα πνιγείς. Εάν θες my 2 cents worth, έχω περάσει από PADI, CMAS EOYDATΚ και IANTD. Βρίσκω την εκπαίδευση της GUE σαφώς ανώτερη και συμφωνώ με αυτό που πραγματικά υποστηρίζουν - κι οχι αυτό που νομίζεις - οτι βουτάς ασφαλέστερα και αποδοτικότερα.
Τι είναι ο ορισμός του stroke αν δεν είναι κινδυνολογία? Τι είναι το μη βουτάτε με άτομα stroke αν δεν είναι κινδυνολογία? Και τι το καινούργιο μας λέτε δηλαδή πέρα από δύο νέους όρους για αρχέγονες έννοιες που όταν εσείς πηγαίνατε άλλοι ερχόντουσαν?



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Νομίζω και πάλι λάθος. Δεν πρόκειται για τέχνασμα, απλά ορισμένοι παίζουν μπάλα και στα σχολεία και στις πωλήσεις. Υπάρχουν παρόλα αυτά και άλλες εταιρείες με παρόμοιο, εξίσου καλό gear.
Πέστο ντε να μιλήσουμε και λίγο για την ουσία του θέματος!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Απάντησα παραπάνω, δεν χρειαζόταν το ξέσπασμα σου. Και πάλι ιμάμηδες, πυρ κτλ περιττεύουν, ελπίζω να κρατήσεις τη συζήτηση πιο χαλαρή για να συνεχίσω να απαντάω. Αλλιώς σκίσε τα ρούχα σου μόνος σου.
Για χρήση λέξεων που είναι καταχωρημένες στο λεξικό και σημαίνουν άλλα πράγματα ενώ τις χρησιμοποιούμε για να αποδώσουμε και κάτι άλλο δεν νομίζω να υπάρχει κάτι το μεμπτό. Υπάρχει? Δεν σκίζω τα ρούχα μου φίλε μου. Δεν έχω και πολλά άλλωστε. Τα δδάκτυλα μου μπορεί να πυροβολούν στο πληκτρολόγιο αλλά η καρδιά μου είναι γαληνεμένη.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι λάθος. Προσωπικά έχω δει περισσότερα βιντεάκια για ΟΟG scenarios της GUE παρά της PADI. Υπάρχουν fora, pdfs, sites ότι θέλεις. Γιατί λοιπόν τα λες αυτά;
Επειδή έτσι νόμιζα. Νόμιζα λάθος φαίνεται.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χαρακτήρισα κανέναν σαν stroke. Η παρέα μου δεν έχει κάνει τα σχολεία της GUE. Τελικά είναι θράσος, εσύ που είσαι ο μόνος που πετάει χαρακτηρισμούς να γυρνάς και να ζητάς τα ρέστα. έτσι ρε φίλε για να μην χάσουμε και την μπάλα, να ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι λέμε...
Τι να πώ εδώ? Τα δημοσιεύουμε για να μας κρίνει ο λαός. Δεν ζητάω ρέστα. Απαντήσεις δίνω.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Για να μην μπερδεύεσαι έχω πιστοποιήση Τrimix Diver και βουτάω από το 1994. Δεν είπα κανένα βλάκα είπα ότι έγραψε βλακείες γιατί αυτά που έγραψε είναι λάθος. Το οτι είσαι course director δεν με εντυπωσιάζει έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Εάν ποτέ σε γνωρίσω ίσως σου βγάλω το καπέλλο, έτσι όμως... Εφόσον όμως είσαι course director γιατί σου είναι δύσκολο να καταλάβεις οτι σου πρότεινα το σχολείο για να μάθεις κάτι σωστά; Btw είναι fundamentals ρε φίλε, founda είναι άλλο πράμα και σίγουρα δεν παίζει μαζί με diving
Δεν το έγραψα για να σε εντυπωσιάσω. Ούτε θέλω να αντυπωσιάσω κανένα. Δεν θέλω να μάθω άλλο από την ιστορία του GUE. Πρωσοπική μου άποψη είναι ότι δεν έχει τίποτε καινούργιο να δώσει. Μέχρι τώρα δεν έχω πειστεί για το αντίθετο εκτός από κάποια στοιχεία που μπορώ να πώ πως είναι άξια προσοχής.



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν το θεώρησα απρέπεια - μήπως τελικά έχεις πρόβλημα αντίληψης; Το ''όταν δεν ξέρω δεν μιλάω'', συνεχίζει και είναι η θέση μου... Δεν ξέρω εάν θα κάνεις ratio deco υπό τις οδηγίες του Galon, δεν αποκλείω όμως κάποιος να το κάνει....
Λές? Μάλλον αυτό θα είναι λοιπόν. Αφού είμαι ο μόνος που βλέπει το post σου σαν τέτοιο....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων


και πάλι κακώς τα παίρνεις. Δεν μαθαίνεις αριθμητική. Μαθαίνεις να βουτάς με ένα τρόπο αρκετά διαφορετικό από αυτόν που έχεις μέχρι τώρα συνηθίσει.
μήπως εδώ υφίσταται μία δόση υπερεκτίμησης?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφώς και είναι γελοίο, κανείς όμως δεν το χρησιμοποιεί σαν μέθοδο προώθησης. Όπως είπα το DIR είναι ένας όρος που αργεί να πεθάνει...
Η αρχική έμπευση συμφωνούμε πως δεν έκατσε όπως έπρεπε. Πάμε για αλλαγή λοιπόν να δούμε πόσους θα πείσουμε. Και αυτά τα τεστάκια για πλάκα υπάρχουν στο διαδίκτυο. Εϊναι κάτι σαν addictive games που τα κάνουμε για να περνάει η ώρα μας ευχάριστα. Και ο εμπνευστής τους? Μήπως είναι το σύστημα που υπάρχει από πίσω?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι το Jetfin δουλεύει πολύ καλύτερα από το split fin. Με frog kick. Και το frog kick δουλεύει πιο καλά από άλλα kicks... Εγώ δοκίμασα και απεφάνθην... Μην είσαι παρωπιδικός, δοκίμασε και εσύ και εάν δεν σ'αρέσει κράτα το split. Αλλά το να απορίπτεις το Jetfin επειδή δεν γουστάρεις τον GI3... είσαι μάλλον δογματικός και χωρίς επιχειρήματα...
Δεν απορρίπτω τίποτε εγώ. Πάλι αποδίδουμε τα δικά μας στον γείτονα. Σε ενημερώνω ότι έχω δοκιμάσει πολύ περισσότερα από ότι φαντάζεσαι και δεν έχω επιλέξει το split fin. σίγουρα. Αυτό κατάλαβες εσύ? Εγώ σχολιάζω τα standards του οργανισμού για το σχολείο που λένε κατηγορηματικά ότι τα split fin απαγορεύονται στην εκπαίδευση.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Εάν διαβάσεις στατιστικές από ατυχήματα θα δεις οτι τα περισσότερα προκλήθηκαν από κάτι στο οποίο δίνεται πολύ σoβαρή βάση στα σχολεία της GUE.


Αυτό που γράφεις εδώ Νίκο είναι και το resume της όλης υπόθεσης. Η διαδικασία στην οποία αναφέρεσε και θεωρείς ότι η GUE δίνει πολύ σοβαρή βάση ονομάζεται accident analysis. Από εκεί μαθαίνουμε όλοι και αυτό δεν είναι αποκλειστικότητα κανενός οργανισμού.




Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον τόχεις παρεξηγήσει το θέμα... Ελπίζω να σε έπεισα. Αλλά και να μην, ξέρεις τι λένε. Opinions are like as......
Να με έπεισες ως προς τι? Απλά λέω ότι δεν έχω κανένα ιδίο ενδιαφέρον περι του τι θα επιλέξει ο καθένας. Αρκεί να μην προσβάλλονται άτομα και καταστάσεις με γελοία αμερικάνικα (το ξανάπα αυτό ε?) πράματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 15-06-08 στις 00:29.
Απάντηση με παράθεση