Θέμα: Stroke test
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 15-06-08, 07:26
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Σώτο,

καταρχάς ευχαριστούμε που ανέβασες το pm για να καταλάβουν όλοι εδώ ποιός είναι ο φανατισμένος. Συνεχίζεις και πιπιλάς τα ίδια και τα ίδια - τα οποία ακούγονται σαν πολιτικό μανιφέστο - σκοταδισμοί, θρησκείες, σύστηματα, οι Αμερικάνοι, κτλ, κτλ, χωρίς να ακούς μια από αυτά που σου λένε. Και μάλλον είσαι και ο μόνος ψωνισμένος εφόσον μας πετάς το ''course director'' για να παγώσουμε και θεωρείς ότι δεν υπάρχει και τίποτε άλλο να μάθεις.

Σε ένα μόνο πράγμα στο οποίο απάντησες χωρίς να παραληρείς - μήπως τελικά έκανες founda-mentals χθες θα σου δώσω και εγώ απάντηση. Tο split fin το ανέφερα γιατί το ανέφερες και εσύ. Δεν κάνω καμμία υπόθεση για το πόσα έχεις δοκιμάσει ή τι πέδιλα χρησιμοποιείς. Η απάντηση είναι ότι δεν το θέλουν γιατί απλούστατα είναι βάσανο με split fin να κάνεις back kick, ή h-turns και επίσης είναι poor performer με πολύ gear. Και πάλι από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι ισχύει. Όπως βλέπεις κανένας δογματισμός, υπάρχει μια λογικότατη και μάλλον σωστή απάντηση. Κάτι που εσύ απέτυχες μέχρι στιγμής να δώσεις σε οποιοδήποτε σημείο του thread...

@hal: περίπου έτσι... ποιός οργανισμός όμως υπάρχει αφιλοκερδώς; Πάντα IMHO, αυτό που κάνανε, με δύο λόγια, είναι να ραφινάρουνε το hogarthian system και να το πασάρουνε προς πώληση. Εννοείται πως δεν το κάνανε για την ψυχή της μάνας τους. Δεν υπεραμύνομαι, δεν με πληρώνει ο JJ και μεταξύ μας πιστεύω ότι η Halcyon έχει κάποιο πολύ καλό gear αλλά και overpriced...

Αυτό όμως hal που πρέπει να κοιτάμε είναι εσύ και εγώ τι έχουμε να πάρουμε σε εκπαιδευτική αξία από αυτό; Εγώ ξεκινώντας από το διαδίκτυο είπα να δοκιμάσω μερικά από αυτά που λέγανε και είδα ότι δούλευαν αρκετά καλά. Σιγά σιγά, έφτασα να κάνω και το funds, παρόλο που είχα το Trimix ξεκίνησα από την αρχή. Είδα ότι είχα κάτι να κερδίσω σαν δύτης και θεωρώ ότι κέρδισα. That's all... Στο μόνο με το οποίο θα διαφωνήσω είναι ότι δεν είναι μόνο ο άνθρωπος, έχει πολλά να κάνει και με το τι και πως μαθαίνεις...
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NickVas : 15-06-08 στις 07:51.
Απάντηση με παράθεση