Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 08-04-13, 14:02
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: "Βένθος κ Πέλαγος" - Η Ζωή των Ελληνικών Θαλασσών

Πέρασε πολύς καιρός μέχρι να φτάσει στα χέρια μου το εξαιρετικό βιβλίο „Βένθος και Πέλαγος“. Το έλαβα μόλις το προηγούμενο Σάββατο.

Αυτό που κυρίως έχω να πω είναι τα συγχαρητήρια μου στην Μαρία και τον Γιάννη για την δομή του βιβλίου, για τα κείμενα και τις φωτογραφίες, για τον εμπεριστατωμένο επιστημονικό και ταυτόχρονα κατανοητό λόγο, και για το πολύ υψηλό αισθητικό αποτέλεσμα. Πέρασα το σαββατοκύριακο διαβάζοντας μεγάλα κομμάτια των κειμένων τα οποία ξύπνησαν μέσα μου, φέρνοντας στην επιφάνεια, προσωπικές αναμνήσεις της ποικιλομορφίας της θαλάσσιας πανίδας της ανατολικής Μεσογείου οι οποίες είχαν καλυφθεί τμηματικά από τις έρευνες των τελευταίων χρόνων στις ιστορικές λαμαρίνες του Αρχιπελάγους. Το βιβλίο έρχεται, κατά την γνώμη μου, να αναδείξει και να συμπληρώσει τον μεστό λόγο για τα οικοσυστήματα της Μεσογείου ο οποίος ξεκίνησε πριν χρόνια με την έκδοση του βιβλίου „Μεσόγειος“ του Αλέξανδρου Φραντζή. Πρόκειται για δυο βιβλία τα οποία δεν πρέπει να λείπουν από καμιά βιβλιοθήκη καθώς αποτελούν σημεία επιστημονικής και αισθητικής αναφοράς της μεσογειακής πανίδας.

Πάντα τέτοια!

DG
Απάντηση με παράθεση