Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 29-08-11, 12:43
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: DIY: Uwatec Aladin Air-Z + Transmitter - Αλλαγή μπαταρίας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην νομίζεις όμως.. και η Suunto τουλάχιστον στην Ελλάδα στα DC που δεν αλλάζουν μπαταρία από τον χρήστη τόσα χρεώνει. Σημείωσε όμως ότι η εργασία δεν γίνεται στην Σουηδία αλλα στην Ελλάδα και δεν απαιτείται τόσο πολύπλοκη εργασία. Ένα ειδικό κλειδί χρειάζεται για να ανοίξει το DC χωρίς να γρατζουνιστεί, ένα o-ring και μια δοκιμή στεγανότητας. Αυτό δεν μπορεί (γνώμη μου) να το χρεώνουν 50 ευρώ χωρίς μάλιστα να φέρουν οποιαδήποτε ευθύνη εαν χαλάσει στους επόμενους 5-6 μήνες.
Εντάξει για να μη θεωρηθεί πως έχουμε και μετοχές στη Suunto,
μπορείς να αντικαταταστήσεις το "Suunto" στο προηγούμενο μήνυμά μου,
με "ένα αξιόπιστο computer που να μπορώ να του αλλάξω μπαταρία μόνος μου".

Εξ' άλλου οι τιμές που χρεώνουν δεν είναι το μόνο εκνευριστικό στη διαδικασία, ο χρόνος που χρειάζονται για την αλλαγή μπαταρίας είναι ακόμη πιο εκνευριστικός.
Με λίγα λόγια, αν διαπιστώσεις λίγο πριν τις διακοπές πως το Aladin σου χρειάζεται μπαταρία και το στείλεις για αλλαγή (και σύμφωνα με το νόμο του Μέρφι έτσι θα γίνει), θα το χρησιμοποιήσεις τελικά του χρόνου το καλοκαίρι.

Θυμάμαι παλιά ότι υπήρχε δυνατότητα να σου δώσουν δωρεάν από την αντιπροσωπεία ένα (σχεδόν αντίστοιχο) δικό τους computer για το διάστημα που δεν είχες το δικό σου, αλλά ήταν πολύ θολό το τοπίο...
Κάποιες φορές έψαχναν να δουν πρώτα αν το αγόρασες από αυτούς για να σε εξυπηρετήσουν, κάποιες άλλες δεν έλεγαν κουβέντα και έπρεπε να στο έχει πει κάποιος φίλος για να το ζητήσεις ο ίδιος και κάποιες άλλες απλά αρνούνταν ή δεν είχαν έτσι κι αλλιώς κάποιο διαθέσιμο να σου δώσουν.
Νομίζω πως όλο αυτό δεν συνιστά σοβαρή πολιτική after-sales.

Τώρα για τα Suunto που δεν αλλάζουν μπαταρία από το χρήστη,
αν τουλάχιστον η αλλαγή γίνεται από εξουσιοδοτημένο service στην Ελλάδα
και παίρνει π.χ. το πολύ μια βδομάδα, αυτό είναι ένα πλεονέκτημα...
(το να χρεώνεις βέβαια 40-50 ευρώ για μια μπαταρία κι ένα o-ring εξακολουθεί να είναι απαράδεκτο).

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση