Θέμα: Stroke test
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 15-06-08, 16:49
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

@NickVas. Φίλε δεν συμφωνούν όλοι μαζί σου. Την άποψή σου λες που τυγχάνει να μην περνάει παμψηφί ως ορθή. Μάλλον η αλήθεια είναι πως έχουμε μοιραστεί άντε να το πω "εξίσου" τις ειρωνίες αφού έχουμε αλληλοειρωνευτεί και "αλληλοσφαχτεί" (τρόπος του λέγειν). Μην κάνεις λοιπόν την πάπια και μην συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο να τσαμπουνάς ότι μόνο ο Σώτος έκανε υπέρβαση και κατάχρηση εκφράσεων αφού και στο τελευταίο σου ποστ είρωνας είσαι. Όχι? Στο κάτω κάτω εσύ έκανες την αρχή σε αυτό το ποστ προκαλώντας και χαρακτηρίζοντάς με είρωνα και μάλιστα σε όλα μου τα άλλα ποστ. Πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο ανεκτικοί εδω μέσα που να μην μου έδωσαν κλωτσιά στον κώλο μετά από 500 σχεδόν εςιρωνικά ποστ? Ε?

Αν θέλεις συζήτηση να ρωτάς πρώτα γιατί ρε ****** Σώτο έγραψες αυτό το σχόλιο για τον σούπερμαν? Δεν το πολυκατάλαβα και νομίζω ότι με ειρωνεύεσαι. Για ξήγα το, λοιπόν, πριν σε πω είρωνα κλπ. Μη μου τη βγαίνεις φάτσα κάρτα με χαρακτηρισμούς και θα μιλάμε κόσμια.

Λοιπόν για να ηρεμίσω τις όποιες ανησυχίες σας. Εσένα και του Καμαρινού. Βουτάτε όπως εσείς νομίζετε πιό σωστά. Κανείς δεν θα σας πει stroke. Το κέφι σας το κάνετε και τη βρίσκετε? Θα είμαι ανέμσα σε αυτούς που θα τα βάλουν με όποιον σας κατηγορήσει.

Σε ότι αφορά τώρα την νοοτροπία στην οποία αναφέρεστε (ήτη GUE) νομίζω πως δεν λέτε τίποτε καινούργιο. Απλά έχετε βρεί κάποιους τρόπους να τα πείτε αλλιώς και αυτό το θεωρείτε καινοτομία ενώ δεν είναι.

Έχετε μια νοοτροπία γύρω από την οποία στρέφονται διάφορες αντιλήψεις όπως το γεγονός ότι πιστεύετε πως δεν υπάρχει ψεγάδι στο σύστημα σας και ότι τα άλλα συστήματα δεν έχουν απλά ελλείψεις αλλά έχουν τρομακτικά κενά τα οποία έρχεστε να καλύψετε.

Αντιγραφή από το site της GUE: "GUE’s vibrant history includes both recreational excursions and aggressive exploration diving. This experience has led GUE and likeminded divers around the world to embrace the need for greater diving proficiency. These enhanced skills provide greater enjoyment and less stress while also preserving fragile diving environments."

Ενώ λέει ότι αποσκοπεί στην ανάπτυξη ασφαλών δυτών με δεξιότητες και γνώση (από τους στόχους της GUE: Developing safe, skilled, and knowledgeable divers) έχει καταλήξει σε κάποια στεγανά στερεότυπα από τα οποία κάθε απόκλιση θεωρείται stroke. Πώς το ερμηνεύω αυτό? Πρόκειτε για ένα σύστημα που σε διδάσκει την πειθαρχεία σου αφαιρεί το δικαίωμα της άποψης και της κριτικής σκέψης και σε αποστειρώνει σε ένα ασφαλές περιβάλλον του οποίου τα όρια συμπίπτουν με τα όρια της ασφάλειας και της απόλαυσης. Σε αυτή της κουλτούρα κάποιοι δεν ταιριάζουν όπως εγώ για παράδειγμα.

Αν θέλεις και την προσωπική μου φιλοσοφία σαν αντίποδα της πρότασης GUE έχω με λίγα λόγια να πω τα εξής:

Ο δύτης χρειάζεται αρκετή γνώση και αρκετή εμπειρία. Την γνώση την αποκτά με προσωπική μελέτη με εκπαίδευση με συναναστροφή με άλλους δύτες (και όλοι έχουν κάτι να δώσουν ακόμα και οι φαινομενικά ή οι κατά το τυπικόν λιγότερο ειδήμονες). Με πειραματισμό κάτω από απόλυτα ελεγχώμενες συνθήκες για διαφύλαξη της ασφάλειας του κτίζει την εμπειρία του με τον δικό του προσωπικό ρυθμό. Η κατάδυση θέλει πολλή εμπειρία ή αν μη τι άλλο συνεχή επαφή και σμίλευση των δεξιοτήτων και ανάπτυξη της υδροβιότητας. Χρειάζεται εξοικίωση και συμφιλίωση με το υγρό στοιχείο για να φτάσει κανείς στο επίπεδο να λύνει τα προβλήματα του και τα προβλήματα των άλλων. Πάνω από όλα όμως ο δύτης πρέπει να έχει την σωστή νοοτροπία. Να είναι καλός ακροατής να μην θέτει τον εαυτό του ή τους άλλους σε ρίσκα, να ξέρει πολύ καλά τι κάνει και γιατί το κάνει. Να δέχεται ότι ένας άλλος δύτης στην παρέα μπορεί να βουτάει με άλλο set up αλλά να είναι γνώστης των ιδιαιτεροτήτων και των διαδικασιών ώστε αν παραστεί ανάγκη να λειτουργήσει σαν μέλος της ομάδας. Στην δικιά μου παρέα δύο κάνουν κατάδυση με Inspiration και άλλοι τρεις με Megalodon. Άλλος βουτά με VR3 και άλλος με κομμένα πλάνα. Και όλα αυτά συνυπάρχουν και λειτουργούν σε μία ομάδα. Προσωπικά έχω κάνει εκπαίδευση και μνε εκπαιδευτή DIR και έχω εντύπωσιαστεί από την ευελιξία που έδινε στο set up του εξοπλισμού, σε μίνι-αλλαγές που θα έκαναν την ζωή του δύτη πιό άνετη και πιό ασφαλή. Καμία ακαμψία δεν διέκρινα στον τρόπο αντιμετόπισης του set up. Αυτή είναι και η πεμπτουσία της εκπαίδευσης. ο εκπαιδευτής λειτουργεί σαν μέντορας ιδιάιτερα σε αυτές τις βαθμιδες εκπαίδευσης και ποτέ σαν λοχαγός εκτός και αν τίθεται θέμα ασφάλειας. Και για να πώ και την αλήθεια μου δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα να βουτάει ένας με δύο φιάλες αριστερά και άλλος με μία αριστερά και μία δεξιά. Δεν μου κάνει να τον πώ stroke και πιστεύω ούτε και συ θα το έκανες. Το να κάνεις ένα test όμως και να χαρακτηρίζεσαι stroke επειδή βουτάς με RR-LL είναι υπερβολικό ως εξοφρενικό. Το πιό πάνω είναι ένα παράδειγμα έτσι? Δεν λέω ότι είναι ο λόγος της αντίδρασής μου αλλά αποτελεί μέρος πολλών τέτοιων σημείων που με οδηγούν στα συμπεράσματα που με οδηγούν. Έχεις βεβαίως το κάθε δικαίωμα να βουτάς όπως θέλεις με την παρέα σου και να έχετε όση ομοιομορφία θέλετε αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να αποκαλείτε τους άλλους stokάδες επειδή είναι διαφορετικοί από εσάς. Μην μου πείτε ότι δεν το κάνατε διότι απλά δεν θα σας πιστέψω.
Απάντηση με παράθεση