Θέμα: Stroke test
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #102  
Παλιά 20-06-08, 07:32
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Stroke test

Αν και το έχετε ρίξει πάλι στα τεχνικά ...
θα μου επιτρεψετε να πω την ταπεινή μου γνώμη..
Γιώργο αναφέρεις μια υπερειδική περίπτωση ενός 90χρονου "stroke" δύτη...
Για ρώτα με εμένα ποσες φορες 20χρονος έως και 40χρονος με εχει αφήσει μόνη μου στη μέση του πουθενα... πραγμα που μπορεί να το έχω κάνει και εγώ (οχι σε τετοιο βαθμό βέβαια).. πόσες φορές έχω βουτήξει και ειμαι σίγουρη οτι ο buddy μου δεν είναι σε θέση να με βοηθήσει ή αντίστοιχα να τον βοηθήσω εγώ... ??
και ολα αυτα γιατι? ...γιατι η εκπαίδευση της Padi (αυτή την εκπαιδευση έχω) θα τολμήσω να πω πως είναι αρκετα ελιππής οχι λόγω της ποσοτητας ή της "ποιοτητας" των ασκήσεων όσο του τρόπου που γίνονται.. (μπορώ να το αναλύσω αυτό αν ζητηθεί)
βγαίνουν καταβάση "stroke" δυτες, δύτες που ειναι ετοιμοι για να καταδυθούν μόνο υπο την καθοδηγηση dive master... (που πάλι η padi τους παράγει).. κοινώς τουρίστες..
και δεν υπάρχει κανενα θέμα με τον τουρισμό .. ζουν άνθρωποι από αυτο... αλλά οι θάλασσες ειναι ελέυθερες και νομίζω πως ενας OW που μολις βγήκε απο τη σχολή δεν μπορει να πάει με ασφάλεια να βουτήξει με τον συμμαθητή του..
Θα μου πεις "μπες μέσα και κολύμπα... "
Πόσο ευκολο/ασφαλές ειναι να πάρω εναν συμμαθητή μου για να επαναλάβουμε τις ασκήσεις που κάναμε στο course (οι οποιες παρεπιπτόντως πέρασαν σα ταινία μπροστα απο τα μάτια μας).. Ή κατα πόσο ειναι διαθέσιμος ένας εμπειρος δύτης να σου μάθει?
Ή μηπως τελικά ειναι καλύτερο να πέρασω από όλα τα σταδια των έμπειρων δυτών που ξέρω (solo diving, βαθειές βουτιές με αέρα κτλ), να τη γλιτώσω φτηνά και μετα να ξέρω τι πρέπει να κάνω και τι όχι?

Εν κατακλείδι σύμφωνα με όσα έχω ακουσει/διαβάσει μια GUE εκπαίδευση μου φαινεται πιο επαρκής.. στη τελική αν δε το κατέχεις το άθλημα δεν το πάιρνεις το ρημάδι το πτυχίο και οχι επείδη πλήρωσες έγινες και "δυτης"...

Αυτα..
sorry αν χαλασα τον ειρμό σας
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση