Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 07-07-08, 15:57
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Υγρασία σε housing και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης

Αφού το πρόβλημα εξαφανίζεται μόλις ανέβεις στα ζεστά, δεν φαίνεται για πρόβλημα στεγανότητας της θήκης αλλά για υγροποίηση των υδρατμών λόγω διαφοράς θερμοκρασίας του θερμοκλινούς

Το πρόβλημα υγροποίησης των υδρατμών στο μπροστινό port, ενφανίζεται πιο έντονα στα housing "μεγάλου" όγκου: Ο (σχετικά) μεγαλύτερος όγκος αέρα που περικλείεται, περιέχει αναπόφευκτα ένα μεγαλύτερο ποσό υγρασίας σε σχέση με τα housing μικρότερου όγκου (π.χ. τα housing που δίνουν η Olympus και η Canon για τις μηχανές τους).

Σε housing μικρού όγκου, που η μηχανή ταιριάζει σχεδόν ακριβώς μέσα τους δεν έχω παρατηρήσει ποτέ τόσο σημαντικό θάμπωμα που να επηρεάζει την ποιότητα της φωτογραφίας, χωρίς να βάλω ποτέ silica gel.
Βέβαια έχει σημασία κι αυτό που είπε η Μαρία: Η διαφορά θερμοκρασίας.
Αν βουτάς σε πολύ κρύα νερά ή έχεις κλείσει το housing σε πολύ ζεστή ατμόσφαιρα ή το έχεις εκθέσει σε ψηλές θερμοκρασίες πριν βουτήξεις, τότε έχεις τα χειρότερα συμπτώματα.


Σημαντικό hint: Προσπάθησε να μην κλείνεις το housing δίπλα στη θάλασσα ή στο κατάστρωμα ενός πλοίου γιατί ο άερας περιέχει σημαντικά ποσοστά υγρασίας. Βάλε μέσα τη μηχανή και κλείσε το housing πριν ξεκινήσεις απ' το σπίτι - αν και δεν είναι καλό για τα o-rings να μένουν συμπιεσμένα κάμποσες ώρες, είναι όμως καλό για το φωτογραφικό αποτέλεσμα αλλά και - μακροπρόθεσμα - για τη μηχανή σου, γιατί δεν εκτίθεται στην υγρασία.

Αν είσαι σε κάποιο liveaboard ή σε ξενοδοχείο μιας τροπικής περιοχής, κλείσε το housing ενόσω βρίσκεσαι σε κάποιο κλιματιζόμενο χώρο όπου η ατμόσφαιρα είναι σημαντικά πιο ξηρή.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alkis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα αλλάξω τις σίλικες που βάζω μέσα αυτό είναι σίγουρο και απορώ γιατί δεν το έκανα μετά από τόσες βουτιές με το ίδιο πρόβλημα.
Αν χρησιμοποιείς τα ίδια silica gel σε πολλές βουτιές, είναι σχεδόν σίγουρο πως δε θα κάνουν δουλειά.
Κανονικά θα πρέπει να τα αλλάζεις σε κάθε βουτιά. Έχω ακούσει και μια τεχνική να τα ψήνεις σε χαμηλή θερμοκρασία στο φούρνο για να αποβάλλουν την υγρασία που έχουν αποροφήσει και να τα ξαναχρησιμοποιείς, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κατά πόσο λειτουργεί.

Επειδή τα silica gel δεν αποροφούν την υγρασία ακαριαία, είναι πολύ πιο αποτελεσματικό να τα κλείσεις μέσα στο housing από το προηγούμενο βράδυ ή τουλάχιστον 3-4 ώρες πριν τη βουτιά. Θα δεις πραγματικά μεγάλη διαφορά.

Ελπίζω να βγάλεις άκρη και να δείξεις και φωτογραφίες από την επόμενη βουτιά σου

ΥΓ1: Δεν ξέρω αν ο κλιματισμός του αυτοκινήτου θα μπορούσε να βοηθήσει, όταν είμαστε σε κάποια παραλία, ώστε να κλείσουμε το housing σε πιο ξηρές συνθήκες... Το έχει δοκιμάσει κανείς?
ΥΓ2: Βλέπω το ΥΓ1 το απάντησε ήδη ο Dimitri... Βρε τι είστε εσείς
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 07-07-08 στις 16:17.
Απάντηση με παράθεση