Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 06-04-11, 21:19
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: ΑΠ 250/2010 Θάνατος δύτη από αμέλεια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατρός δεν είμαι ούτε γνωρίζω κάτι για το περιστατικό, μπορώ μάλιστα να πω ότι το διάβασα πολύ "διαγώνια"



Μπορώ να φανταστώ έναν λόγο. Έκανε In Water Recompression. Δηλαδή μπήκε με συμπτώματα νόσου προκειμένου να θεραπεύσει μια ήδη αποκτηθήσα νόσο. Ίσως πίσω από την(τις) φυσαλίδα(ες) να είχε(αν) σχηματιστεί θρόμβοι οι οποίοι με την επανασυμπίεση των φυσαλίδων (στην δευτερη κατάδυση) απελευθερώθηκαν στην ροή του αίματος και μπλόκαραν σε ένα άλλο σημείο που αποδείχθηκε μοιραίο.

Όλο αυτό μπορεί και να μην έγινε ηθελημένα. Δηλαδή να είχε ελαφριά συμπτώματα, να τα αγνόησε ή να τα απέδωσε αλλού (ξενύχτι, γενικότερη κούραση, κάποιο άλλο μικροπρόβλημα υγείας, παλιό κρύωμα κοκ) και στην δεύτερη κατάδυση έγινε το κακό.
Δεν το νομίζω. Αλλά ας μην ανοίξουμε εδώ την κουβέντα του σχηματισμού θρόμβου στη νόσο.
Νομίζω ότι η πιο πιθανή εκδοχή είναι αυτή του Σώτου.
Για τη θεωρία, σε σοβαρές μορφές νόσου που συνήθως καταλήγουν, φυσσαλίδες μπορεί να εμφανιστούν παντού στο σώμα και είναι πολλαπλές.
Επίσης η μεγάλη φόρτιση σε άζωτο μπορεί να αυξήσει το έργο της δεξιάς κοιλίας της καρδιάς, κάτι που η κατάδυση το κάνει ούτως ή άλλως. Σε στεφανιαίους ασθενείς αυτό μπορεί να είναι επικίνδυνο.Δε σημαίνει όμως ότι το έμφραγμα προήλθε από φυσσαλίδα αζώτου.
Απάντηση με παράθεση