Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 29-06-07, 10:46
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Σωτο...

Προσωπικη αποψη για το ερωτημα σου:
Nομιζω πως ειναι δυσκολο να ανατραπει η ''παραδοσιακη'' φιλοσοφια διαμορφωσης του Sport Diver με το χταποδι/ Β εφεδρικο σταδιο να ερχεται απο τα δεξια του δυτη και να βρισκεται αναρτημενο στην περιοχη του νοητου τριγωνου Στερνου και αριστερων-δεξιων πλευρων.
Ξερεις καλυτερα απο πολλους εδω μεσα πως μια τετοια προταση/ ιδεα αλλαγης ''κατεστημενου'' αρκετων δεκαετιων μαλλον δεν θα ειχε καμμια τυχη...

Απο κει κει περα μιας και δεν πιστευω πως οι ''παροδοσιακοι'' οργανισμοι θα ηθελαν/ μπορουν να κανουν μια τετοια αλλαγη θα μπορουσατε εσεις οι ''ενδιαφερομενοι'' ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ εκπαιδευτες να φιλοτεχνισετε ενα Specialty του στυλ ''Hogarthian Sport Diver'' και εκει μεταξυ αλλων να διδαξετε και την χρηση του Long hose στην Ψυχαγωγικη καταδυση...
Πως σου ακουγεται αυτο ???

Προσωπικα (αν και δεν ειμαι επαγγελματιας, κι ετσι δεν διδασκω 12 χρονια αλλα ουτε εχω και 3000 βουτιες...) επετρεψε μου να σου πω πως για καποιους λογους και κυριως για την περιπτωση των Sport Divers που ΘΑ ασχοληθουν με την Τεχνικη καταδυση, το θεωρω επιτακτικη αναγκαιοτητα...
Normoxic Diver,

Με αφορμή την ιδέα σου έστειλα ένα μύνημα στο εκπαιδευτικό τμήμα της PADI (σαν αντιπροσωπευτικό δείγμα παραδοσιακών οργανισμών) και αναμένω την επίσημη τοποθέτηση τους, την οποία και θα κοινοποιήσω βεβαίως μόλις την έχω.

Έχω την πεποίθηση πως οι οργανσιμοί αυτοί προσαρμόζονται με βάση τα νέα δεδομένα που προκύπτουν. Για να αναφέρουμε και δύο παραδείγματα της προσαρμοστικότητάς τους.

Ή κατάργηση του buddy breathing (δέκτης και δότης αναπνέουν διαδοχικά από το ίδιο δεύτερο στάδιο) και παραμονή του στα εκπαιδευτικά προγράμματα σαν προαιρετική άσκηση.

Τροποποίηση της άσκησης ου έλεγε αφαίρεση και επανατοποθέτηση ζώνης βαρών που τώρα έγινε αφαίρεση και επανατοποθέτηση συστήματος βαρών που καλύπτει και τα συστήματα πλευστότητας με ενσωματωμένα βάρη.

Άρα λοιπόν δεν αποκλείω τις τροποποιήσεις / αλλαγές αν προκύψει βεβαίως πειστικός λόγος κατά την κρίση των διευθυντών εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Συμφωνώ με την τοποθέτηση σου ότι η διδασκαλία του Hogarthian style στην sport / rec κατάδυση μπορεί να είναι χρήσιμη σε κάποιες περιπτώσεις.
Απάντηση με παράθεση